Taki procent oferują banki na lokatach i kontach oszczędnościowych
Stale rosnąca inflacja spowodowała, że oszczędności Polaków ulokowane na kontach oszczędnościowych i lokatach zaczęły szybko tracić na wartości. Odpowiedzią na to miały być apele rządu o podnoszenie oprocentowania na tego typu produktach bankowych. Jak sytuacja wygląda obecnie? Jaki procent banki oferują na lokatach i kontach oszczędnościowych?
Lokaty i konta oszczędnościowe stanowią bezpieczny rodzaj inwestycji, obarczonej niskim ryzykiem. Sprawia to, że chętnie korzysta z nich wiele osób. W ostatnim czasie trudno było jednak nie zauważyć, że oprocentowanie kredytów oraz innych zobowiązań bankowych w porównaniu do nich rośnie nieproporcjonalnie szybko.
Oprocentowanie lokat było związane z rekordowo niskimi stopami procentowymi Narodowego Banku Polskiego, wprowadzonymi w czasie pandemii. Mimo że okres stóp na poziomie 0,1 proc. skończył się w październiku 2021 r., banki zwlekały z zaoferowaniem swoim klientom lepszych warunków.
Jednak w obliczu galopującej inflacji i kolejnej podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie znaczącego wzrostu comiesięcznych rat kredytów, zaczęło to stanowić spory problem.
W związku z opisywaną sytuacją, na początku maja premier Mateusz Morawiecki wystosował apel do całego sektora bankowego.
- Mam bardzo konkretny apel do prezesów banków. Koledzy, przebudźcie się! Nie może być tak, że 1,25 biliona złotych depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1 proc. czy 1 proc. To niezdrowy model gospodarczy, kiedy bardzo dobrze dokapitalizowany sektor finansowy jest beneficjentem tej wysokiej inflacji - powiedział.
- Ta pobudka musi nastąpić szybko, dlatego spotkałem się z kierownictwem największych instytucji finansowych, dokonywaliśmy przeglądu aktualnej sytuacji i wiem, że tam też jest pogłębiona refleksja co do tego, aby oprocentowanie depozytów w bardzo krótkim czasie poszło do góry - dodał premier (niegdyś prezes banku BZ WBK).
Zapowiedział on również wprowadzenie nowych obligacji Skarbu Państwa, z oprocentowaniem powiązanym ze stopą referencyjną NBP.
Działania rządu spowodowały, że banki komercyjne zaczęły podnosić oprocentowanie na lokatach oraz kontach oszczędnościowych. Na jakim poziomie jest ono obecnie? Oto porównanie zysków przy kwocie 10 000 zł.
- Bank Millennium - 4,5 proc. dla klientów, którzy wpłacają na konto nowe środki, ważna 92 dni,
- Getin Noble Bank - 5,0 proc. dla klientów wpłacających nowe środki, na 62 dni,
- ING Bank Śląski - 4,0 proc. oferta dla nowych klientów,
- Alior Bank - 4,0 proc., dla klientów wpłacających na konto oszczędnościowe nowe środki oraz zasilających ROR kwotą minimum 2000 zł, na 4 miesiące,
- Bank Pekao - 3,5 proc. oferta dla nowych klientów, ważna przez 183 dni,
- Santander Consumer Bank - 4,0 proc. dla klientów, którzy wpłacają nowe środki na konto, ważne do końca lipca 2022 r.,
- Credit Agricole - 3,79 proc. dla stałych klientów podpisujących ofertę lojalnościową, gwarantującą stałe wpływy na konto,
- Citi Handlowy - 3,5 proc. dla wszystkich posiadaczy ROR w tym banku,
- BOŚ Bank - 2,0 proc. dla wszystkich, bez obostrzeń,
- BNP Paribas Bank - 1,0 proc. dla wszystkich, bez obostrzeń, konto lokacyjne.
Poniżej prezentujemy aktualne oprocentowanie lokat w najpopularniejszych polskich bankach, zakładanych na 12 miesięcy, przy kwocie 10 000 zł:
- Alior Bank - 5,0 proc. przy wpłacie nowych środków, lub 2,0 proc, bez dodatkowych warunków,
- Millennium Bank - 5,0 proc. przy wpłacie nowych środków i posiadaniu w tym banku rachunku ROR,
- Getin Noble Bank - 5,5 proc. przy wpłacie nowych środków,
- Santander Consumer Bank - 3,38 proc. bez dodatkowych warunków,
- BOŚ Bank - 5,0 proc. bez dodatkowych warunków, dla wszystkich,
- Bank Pekao - 5,75 proc. dla nowych i stałych klientów,
- Citi Handlowy - 5,5 proc. dla nowych i stałych klientów,
- BNP Paribas - 3,0 proc. przy wpłacie nowych środków,
- Nest Bank - 3,0 proc. przy wpłacie nowych środków.