Reklama

To zła wiadomość dla latających!

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej od 2011 r. chce podwyższyć opłatę terminalową dla linii lotniczych latających do wszystkich polskich portów do ok. 1 tys. 52 zł - poinformował PAP Urząd Lotnictwa Cywilnego. ULC musi w tej sprawie wydać decyzję do końca roku.

Opłata terminalowa jest pobierana przez PAŻP od przewoźników za pomoc w lądowaniu lub starcie samolotu. Od tego roku na wszystkich 11 lotniskach w Polsce (m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Bydgoszczy, Katowicach, Wrocławiu) obowiązuje jednakowa stawka w wysokości 867,88 zł. - To jest na razie propozycja PAŻP. Prezes ULC ma czas na podjęcie decyzji w tej sprawie do końca roku - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka ULC Katarzyna Krasnodębska. Zaznaczyła, że proponowana kwota jest większa niż obowiązująca teraz.

- Będziemy analizować wniosek Agencji pod względem formalnym, jak również ich uzasadnienie podniesienia wysokości stawki - dodała. Powiedziała, że w uzasadnieniu wniosku PAŻP tłumaczy konieczność podwyższenia stawki m.in. z powodu zaciągniętego kredytu na swoje inwestycje. Przypomniała, że w ub.r. Agencja w przesłanej do ULC propozycji dotyczącej opłaty terminalowej na 2010 r. zaproponowała kwotę 976,86 zł, ale Urząd obniżył ją do 867,88 zł.

Reklama

Rzecznik PAŻP Grzegorz Hlebowicz wyjaśnił PAP, że najnowsza propozycja Agencji dotycząca wysokości stawki wynika z tego, że musi ona pokrywać koszty świadczenia usług przez PAŻP.

Rzeczniczka poinformowała również, że PAŻP przesłała do ULC do konsultacji propozycję nowej stawki tzw. opłaty trasowej w polskiej przestrzeni powietrznej, która miałaby wynieść ok. 154,90 zł. W tym roku jest to ok. 167 zł.

Opłata trasowa jest naliczana i pobierana przez Centralne Biuro Opłat Trasowych (CRCO) Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej "Eurocontrol". Decyzję w sprawie ostatecznej kwoty organizacja podejmie w grudniu br.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »