Utrata koncesji maklerskiej - skutek upadłości

Ogłoszenie upadłości, nawet układowej spowoduje trudności w funkcjonowaniu niektórych aspektów działalności IDM S.A. Ogłoszenie upadłości powoduje bowiem wygaśnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej.

Zatem IDM S.A. ma małe szanse wyjść z kłopotów nawet z pomocą wierzycieli, jeżeli chce się oprzeć wyłącznie na działalności maklerskiej przy wychodzeniu z kłopotów, a to oznacza duże ryzyko oddalenia wniosku o upadłość lub ogłoszenia upadłości likwidacyjnej.

Czy inwestorzy odzyskają swoje pieniądze?

Inwestorzy mogą częściowo odzyskać swoje środki nie tylko od IDM S.A., ale także od Krajowego Depozytu, w którym gromadzone są środki przewidziane w ramach systemu rekompensat dla inwestorów. Oczywiście rekompensaty dotyczą tylko określonych ustawowo limitów, ale w ramach tych limitów inwestorzy mogą oczekiwać zwrotu środków od Krajowego Depozytu, który przez spłatę przejmie ich roszczenia i sam będzie dochodził zaspokojenia od IDM w postępowaniu upadłościowym.

Reklama

Układ a odzyskanie należności od IDM S.A.

Objęcie wierzytelności układem powoduje, że nie można jej egzekwować tak długo, jak trwa postępowanie. Taki wierzyciel musi czekać na głosowanie nad układem i jeżeli układ zostanie przyjęty, dostanie pieniądze w terminie i na warunkach w układzie określonych. Możliwa jest także redukcja wierzytelności, rozłożenie na raty, konwersja na akcje IDM S.A.

Wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo na majątku IDM S.A.

Szczególnie istotna jest tu rola wierzycieli, którzy są zabezpieczeni na majątku IDM S.A. (hipoteki, zastawy, zastawy rejestrowe, przewłaszczenie na zabezpieczenie). Wierzyciele tacy nie tylko mają uprzywilejowaną pozycję, ale mogą przyczynić się do sukcesu lub porażki układu. Wierzyciele ci, nie uczestniczą w układzie, pod warunkiem, że ich wierzytelność ma pokrycie w wartości majątku IDM, na którym się zabezpieczyli (jeżeli majątek jest mniej warty od kwoty zadłużenia, wszystko ponad tą wartość wchodzi do układu). Wierzyciele zabezpieczeni mogą bowiem swoje wierzytelności egzekwować. Może się okazać, że do układu nie dojdzie, bo w międzyczasie wierzyciele zabezpieczeni zajęli majątek IDM S.A. i nie ma z czego generować zysków na spłatę wierzycieli w układzie.

Co oznacza wniosek o upadłość układową?

Wniosek o ogłoszenie upadłości układowej świadczy o stanie niewypłacalności Spółki, ale jednocześnie, że ma zdolność do kontynuowania działalności tak, aby samodzielnie spłacić w całości lub części swoich wierzycieli. Spółka w upadłości układowej może normalnie funkcjonować, jednakże działania jej zarządu podlegają ograniczeniu poprzez ustanowienie nadzorcy przez sąd upadłościowy. Jednak zanim sąd rozpozna wniosek i wyda postanowienie, ustanowi dla IDM S.A. tymczasowego nadzorcę sądowego, który będzie kontrolował czynności zarządu, dbał o majątek spółki, przeanalizuje jej kondycję i przejrzy dokumenty i przygotuje dla sądu upadłościowego sprawozdanie z oceną kondycji spółki i szans na wykonanie układu.

Jeśli nie układ, to co?

Jeżeli sąd dojdzie do wniosku, że są małe szanse na układ, ogłosi upadłość likwidacyjną lub jeżeli stwierdzi, że IDM S.A. nie ma majątku wystarczającego na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego oddali wniosek. Upadłość likwidacyjna oznacza objęcie majątku przez syndyka, sprzedaż składników i zakończenie działania firmy. Jeżeli natomiast jest szansa na układ i wierzyciele są skłonni wesprzeć restrukturyzację spółki, a plan naprawczy ma szanse pomóc przedsiębiorstwu w odzyskaniu konkurencyjności, sąd ogłosi upadłość układową i może pozwolić zarządowi działać dalej, pod opieką nadzorcy. Wówczas IDM S.A. będzie miał czas, żeby porozumieć się z wierzycielami i przygotować dokładne propozycje układowe, nad którymi następnie wierzyciele będą głosować.

Dowiedz się więcej na temat: biura | inwestorzy | inwestor | KNF | biuro maklerskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »