Uwaga: Poważna zmiana dla klientów PKO BP

Jak podał bank PKO BP (PKO, GPW), udostępnienie produktów opartych na WIRON odbędzie się przy wycofaniu oferty opartej na WIBOR.

Zgodnie z opublikowanym we wrześniu stanowiskiem działająca przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych wskazała indeks WIRON jako zamiennik teraz stosowanego przez banki indeksu WIBOR.

Mapa Drogowa

Zgodnie z opublikowaną na stronach KNF "Mapą Drogową procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID", od początku 2023 roku banki będą mogły wprowadzać do oferty kredyty stosujące indeks WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.

"PKO Bank Polski przygotowuje się do zaoferowania klientom kredytów opartych o WIRON zgodnie z przyjętą mapą drogową. Udostępnienie produktów opartych na WIRON odbędzie się przy wycofaniu oferty opartej na WIBOR" - przekazał bank PKO BP w odpowiedzi na pytania PAP o to, czy będzie on oferować równolegle kredyty oparte na obu wskaźnikach.

Reklama

Indeks WIRON już w tym roku

Z "mapy drogowej" wynika także, że wcześniej, bo jeszcze w tym roku uczestnicy rynku finansowego będą mogli stosować indeks WIRON w nowych instrumentach finansowych.

"Zgodnie z mapą drogową, indeks WIRON powinien być dostępny jeszcze w 2022 r. Bank zamierza być gotowy do zawierania transakcji na instrumentach pochodnych opartych o WIRON zgodnie z założeniami reformy" - stwierdzono w odpowiedziach PKO BP.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Odejście od wskaźników wyprzedzających

Wybór nowego wskaźnika referencyjnego to efekt ustawy o wsparciu kredytobiorców, która narzuciła bankom konieczność odejścia od tzw. wskaźników wyprzedzających (czyli opartych głównie na szacunkach analityków na temat kształtowania się stóp procentowych w przyszłości, jak np. WIBOR) na rzecz wskaźników, które oparte są na transakcjach (a więc uzależnionych od wysokości oprocentowania depozytów w transakcjach międzybankowych).

Według opublikowanej przez KNF "mapy drogowej", proces tej zmiany ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i potrwać do 2025 r.

PKOBP

60,0600 -0,6400 -1,05% akt.: 02.05.2024, 17:51
  • Otwarcie 61,0200
  • Max 61,5400
  • Min 59,6200
  • Kurs odniesienia 60,7000
  • Suma wolumenu 2 243 237
  • Suma obrotów 135 627 604,30
  • Widełki dolne 54,9200
  • Widełki górne 67,1200
Zobacz również: ALIOR ALIOR BNPPPL
PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | kredyt | PKO BP SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »