W 2022 r. Polacy kupili obligacje oszczędnościowe za 57,1 mld zł

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, w 2022 r. rodacy kupili obligacje oszczędnościowe za 57,1 mld zł. W samym tylko grudniu ub.r. wartość sprzedaży wyniosła 1,988 mld zł.

Jak poinformował cytowany w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwa Finansów wiceminister finansów Sebastian Skuza, "ostatnie lata to zdecydowanie rosnące zainteresowanie naszymi obligacjami oszczędnościowymi. Po rekordowym 2021 roku odnotowaliśmy ponowny wzrost. Rok 2022 zamknęliśmy z kolejnym rekordem pod względem wielkości sprzedaży. Popyt na nasze obligacje wyniósł w sumie 57,1 mld zł, ze średnią miesięczną wartością zakupu na poziomie ponad 4,7 mld zł".

Największy popyt na obligacje 4-letnie

Z danych MF wynika, że w 2022 r. największy udział w sprzedaży miały obligacje 4-letnie. Na zakup tych instrumentów nabywcy przeznaczyli ponad 24,2 mld zł (42-proc. udział w strukturze sprzedaży). Są to obligacje, których oprocentowanie powiązane jest ze wskaźnikiem inflacji powiększonym o dodatkową marżę. Kolejne pod względem popularności były, wprowadzone do sprzedaży w czerwcu, obligacje 1-roczne, których oprocentowanie uzależnione jest od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego.

Reklama

Na ich zakup klienci przeznaczyli ponad 12,4 mld zł (22-proc.udział w strukturze sprzedaży). Na trzecim miejscu, z 16-proc. udziałem w strukturze sprzedaży, uplasowały się obligacje 3-miesięczne, o oprocentowaniu stałym, czyli z zyskiem znanym z góry. Te instrumenty mają stałą, z góry określoną stopę zwrotu i przeznaczone są dla osób skłonnych angażować swój kapitał na bardzo krótki, 3-miesięczny okres.

W samym grudniu MF sprzedało obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 1,988 mld zł.

"Najchętniej kupowanymi instrumentami były obligacje 4-letnie - COI. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1093,1 mld zł (55-proc. udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 10-letnie - EDO (21proc.) i 1-roczne - ROR (11 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 3-miesięczne - OTS (4 proc.) i 3-letnie - TOS (4 proc.) oraz 2-letnie - DOR (3 proc.)" - podało MF.

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500 plus klienci przeznaczyli kwotę 37 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »