W ciepłownictwie wielka niewiadoma. Co dalej z mrożeniem cen i taryfami?

Ile będziemy płacić za centralne ogrzewanie w 2024 roku - dokładna odpowiedź na to pytanie wciąż nie jest znana. Regulacje dotyczące mrożenia cen ciepła obowiązują tylko do końca roku. Chociaż ceny surowców wykorzystywanych w ciepłowniach mocno spadły w porównaniu z ubiegłym rokiem, niektórych od odbiorców i tak mogą czekać podwyżki. Chyba, że zareaguje rząd.

Jakie będą koszty ogrzewania zimą - to pytanie, które będziemy zadawać sobie coraz częściej wraz z końcem lata i zbliżającym się sezonem grzewczym. Tymczasem ceny ciepła systemowego są znane, ale tylko do końca roku - zwraca uwagę na łamach "Rzeczpospolitej" Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP). Dziennik zwraca uwagę, że wciąż nie jest jasne, ile będziemy płacić za ciepło systemowe od przyszłego roku. 

A ciepło sieciowe jest najważniejszym źródłem ogrzewania w kraju. W 2021 roku, według najnowszych danych GUS, do sieci było podłączonych 52,5 proc. mieszkań. Sprawa dotyczy więc znaczącej części mieszkańców kraju.

Reklama

Ceny ciepła w 2023 roku - jak jest teraz

Ciepło z sieci w Polsce w dużej mierze pochodzi ze spalania paliw kopalnych, chociaż jest to zróżnicowane w poszczególnych województwach. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki (URE), w ostatnich latach największe zróżnicowanie paliw zużywanych do produkcji ciepła obserwuje się w województwie mazowieckim. W trzech innych województwach widać znaczący udział źródeł odnawialnych (kujawsko-pomorskie, podlaskie i pomorskie). W 2020 roku w województwie lubuskim ponad 95 proc. ciepła wytwarzane było z gazu ziemnego. W dziewięciu województwach zdecydowanie dominował węgiel kamienny - udział w zużyciu wynosił powyżej 80 proc., w tym najwięcej w dolnośląskim (blisko 90,4 proc.). 

Ubiegłoroczny kryzys energetyczny i wysokie ceny węgla oraz gazu wzbudzały więc obawy o ceny ogrzewania na 2023 rok. W styczniu okazało się, że rachunki rzeczywiście dla niektórych znacząco wzrosły. Odbiorców ciepła sieciowego objęła jednak specjalna ustawa o wsparciu, zamrażająca ceny. Zgodnie z nią ciepłownie w rozliczeniach muszą stosować jeden z trzech sposobów rozliczenia, najkorzystniejszy dla odbiorcy. 

W pierwszym cena wytwarzania ciepła (bez kosztów dystrybucji) nie może przekroczyć 150,95 zł za gigadżul ciepła wytwarzanego z gazu oraz 103,82 zł za gigadżul ciepła z pozostałych źródeł - przypomina "Rzeczpospolita". W drugim ceny ciepła (netto) nie mogą wzrosnąć o więcej niż 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 roku. W trzecim z kolei można stosować zatwierdzoną przez prezesa URE taryfę.  

Co dalej z cenami ciepła?

Ale te regulacje obowiązują tylko do końca tego roku. Nie jest jasne, czy system mrożenia cen ciepła będzie przedłużony  - zwracają uwagę dziennikarze gazety. I wskazują, że jeśli nowego systemu wsparcia nie będzie, klienci od stycznia zapłacą pełną kwotę.

Do tego kształt obecnych rozwiązań jest takich, że w wielu miastach w Polsce - w zależności jaki sposób rozliczenia stosują tam ciepłownie - może się okazać, że cena ciepła na rachunku wzrośnie nie tylko o dopuszczalne przepisami 40 proc., ale także o kwotę powiększoną o różnicę między taryfą a ceną dotychczas zamrożoną. Chyba że rząd zdecyduje się również zamrozić w przyszłym roku ceny. Na ten temat nie ma jednak jednoznacznych zapowiedzi.

Dużo zależy od cen surowców

Ceny ciepła sieciowego w dużej mierze zależeć będą od cen surowców. Węgiel i gaz, najczęściej stosowane w polskim ciepłownictwie, są obecnie dużo tańsze niż w 2022 roku. Dzięki temu firmy mogą nie być zmuszone do zastosowania dużych podwyżek.  

GAZ ZIEMNY

2,71 -0,10 -3,77% akt.: 04.12.2023, 21:11
  • Max 2,75
  • Min 2,65
  • Stopa zwrotu - 1T -3,14%
  • Stopa zwrotu - 1M -20,57%
  • Stopa zwrotu - 3M 0,72%
  • Stopa zwrotu - 6M 28,70%
  • Stopa zwrotu - 1R -59,30%
  • Stopa zwrotu - 2R -34,89%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Ale cytowany przez "Rzeczpospolitą" Szymczak z IGCP wskazuje, że "stabilizacja, z którą mamy obecnie do czynienia, nie jest dana nam na zawsze". Przypomina, że zdaniem analityków, po okresie spowolnienia gospodarczego, którego szczyt przypadnie w 2023 roku, “powinniśmy obserwować ożywienie, a wraz z nim zwiększone zapotrzebowanie na paliwa kopalne i wzrost ich cen".  

Według eksperta potrzebna jest transformacja branży ceny ciepła systemowego, w tym całościowa ustawa oraz odpowiednia strategia, a także poprawa rentowności przedsiębiorstw.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciepłownictwo | ogrzewanie | ceny ogrzewania | ceny energii | energetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »