Reklama

W Pekao odciskiem palca zatwierdzisz płatność

Bank Pekao, mający ponad 5 mln klientów, wprowadził nową aplikację mobilną PeoPay, która po raz pierwszy na naszym rynku wykorzystuje biometrię do potwierdzania transakcji.

Nowa aplikacja umożliwia autoryzację przelewów i płatności internetowych na niskie kwoty przy pomocy odcisku palca. Pojawiła się też możliwość automatycznego płacenia telefonem za granicą w walucie danego kraju.

Nowy PeoPay zastąpi funkcjonujące do tej pory dwie aplikacje: Pekao24 do "bankowania" czyli np. do przelewów i poprzednią wersję aplikacji PeoPay, która służyła przede wszystkim do płacenia.

W nowej do wyboru są trzy sposoby zalogowania: odciskiem palca, czterocyfrowym PIN-em lub hasłem maskowanym.

W części transakcyjnej klient może wykonywać przelewy, w tym do ZUS oraz US, przeglądać, zakładać i zrywać lokaty, spłacać karty kredytowe, rozkładać zadłużenie na raty, przejrzeć historię kredytów. Jest możliwość skanowania i opłacania faktur bez konieczności ręcznego przepisywania numeru rachunku.

Reklama

Do funkcji płatniczych, które były już we wcześniejszej aplikacji doszła m.in. wielowalutowość. Jak to wygląda w praktyce?

Tak jak do tej pory, użytkownik Peopay zapłaci smartfonem z aplikacją w sklepach tradycyjnych (wyposażonych w terminale zbliżeniowe) i internetowych w kraju i za granicą. Jeśli będzie robił zakupy w Polsce, to zapłaci z rachunku w złotych, natomiast płacąc w niemieckim czy amerykańskim sklepie zapłaci bezpośrednio z rachunku prowadzonego w euro bądź w dolarach, bez żadnych dodatkowych prowizji za przewalutowanie transkacji. Dotyczy to zarówno sklepów tradycyjnych jak i internetowych (przy płatnościach w zagranicznych e-sklepach, trzeba kliknąć w portfel elektronicznych masterpass, a następnie rozwinie się opcja peopay). Aplikacja podobnie jak karta wielowalutowa sama automatycznie przełącza się pomiędzy rachunkami w PLN i w czterech najpopularniejszych walutach czyli EUR, USD, GBP, CHF. Klient może zasilać rachunki walutowe na bieżąco, korzystając z opcji wymiany walut dostępnej w aplikacji.

Robiąc zakupy internetowe bezpośrednio w telefonie i przechodząc do płatności za towar nie trzeba logować się do bankowości internetowej czy przepisywać danych karty. Po wybraniu płatności i wskazaniu PeoPay, aplikacja uruchomi się automatycznie prosząc o autoryzację transakcji PINem lub odciskiem palca.

Nowa Peopay to pierwsza aplikacja na naszym rynku, która wykorzystuje biometrię do potwierdzania transakcji. Odciskiem palca można autoryzować przelewy i płatności do kwoty 200 zł. Oczywiście taka opcja jest dostępna dla użytkowników telefonów w czytnikiem linii papilarnych. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemami Android i IOS, ale płatności zbliżeniowe są dostępne dla użytkowników smartfonów opartych o system Android. Tak jak pisaliśmy w poniedziałek, klienci Pekao nadal nie mogą korzystać z płatności BLIK, które nie pojawiły się przy okazji wprowadzenia nowej aplikacji.

Mają go już wszystkie duże banki obsługujące klientów indywidualnych. Wczoraj BGŻ BNP Paribas przy okazji prezentowania nowej aplikacji zapowiedział wprowadzenia Blika w listopadzie. To nie koniec zmian, bo wkrótce będą zaserwowane przez kolejne banki. Część z nich pojawia się poprzez aktualizację działających aplikacji.

Monika Krześniak-Sajewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »