Reklama

W ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego wypłacono ponad 1,76 mld zł

Przybywa dzieci objętych wsparciem finansowym z tzw. rodzinnego kapitału opiekuńczego. Szefowa resortu rodziny Marlena Maląg poinformowała, że z programu korzysta już blisko 470 tys. dzieci. Do tej pory wypłacono już ponad 1,76 mld zł.

1 stycznia wszedł w życie rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). To do 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Rodzic sam decyduje, która opcja jest dla niego najlepsza.

Do tej pory w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego wypłacono ponad 1,76 mld zł; wsparciem objętych jest już blisko 470 tys. dzieci - przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Z dofinansowania do pobytu w żłobku korzysta 74 tys. dzieci - dodała szefowa MRiPS.

Reklama

Wniosek o dofinansowanie można złożyć do ZUS tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo swój bank, jeśli uruchomi taką usługę.

Dla tych dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym - np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku - możliwe jest dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Maksymalna wysokość takiego dofinansowania to 400 zł. Wnioski o wsparcie rodzice mogą składać od 1 kwietnia.

Dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna

- Dofinansowanie do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna to kolejny instrument wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi - podkreśliła Maląg.

Jak dodała, niższe opłaty za pobyt dziecka np. w żłobku to bardziej przystępna opieka, odciążenie domowego budżetu.

- Rodzice i opiekunowie do tej pory złożyli wnioski obejmujące ponad 112 tys. dzieci. Do instytucji opieki trafiło już ponad 95 mln zł na 74 tys. dzieci - przekazała minister.

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »