Marlena Maląg

Piątek, 8 listopada 2024 (09:19) Aktualizacja Piątek, 8 listopada 2024 (09:20)
Marlena Magdalena Maląg - polska polityk, nauczycielka i urzędniczka, odgrywająca kluczową rolę w polskiej polityce społecznej i rozwoju gospodarczym. Urodzona 2 listopada 1964 roku w Ostrowie Wielkopolskim, zyskała uznanie jako samorządowiec, minister i parlamentarzystka. Od początku swojej kariery koncentrowała się na kwestiach edukacji, polityki rodzinnej oraz integracji społecznej, pełniąc szereg kluczowych funkcji w administracji rządowej i samorządowej.
Marlena Maląg - najważniejsze informacje
Marlena Maląg /Jacek Szydłowski /Agencja FORUM

Marlena Maląg - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wykształcenie i początki kariery zawodowej

Marlena Maląg ukończyła studia pedagogiczne na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, specjalizując się w nauczaniu.

Dodatkowo, poszerzyła swoje kwalifikacje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończyła studia podyplomowe z zakresu matematyki i informatyki, a także z zarządzania instytucjami oświatowymi na Politechnice Poznańskiej i w Bałtyckie Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie.

Zanim zaczęła pełnić funkcje publiczne, przez wiele lat pracowała jako nauczycielka, a także dyrektor Gimnazjum nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim, a później przez dziewięć lat kierowała Zespołem Szkół Spółdzielni Oświatowej.

Wprowadziła innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu oświatą, przekształcając samorządową placówkę edukacyjną w spółdzielnię oświatową, co pozwoliło na uspołecznienie zarządzania szkołami. W tym okresie, jej działania spotkały się z uznaniem, ale pojawiły się również kontrowersje dotyczące naruszania przepisów prawa pracy.

Początki kariery politycznej i samorządowej

Marlena Maląg rozpoczęła swoją karierę polityczną w 2002 roku, zdobywając mandat radnej miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z ramienia komitetu Mirosława Kruszyńskiego. Cztery lata później została radną powiatu ostrowskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości, a w kolejnych wyborach w 2010 i 2014 uzyskiwała reelekcję. W tym czasie pełniła funkcję wiceprzewodniczącej rady powiatu ostrowskiego, a także naczelnika wydziału edukacji w urzędzie miejskim Ostrowa Wielkopolskiego.

W 2012 roku objęła stanowisko zastępcy prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, odpowiedzialnego za sprawy społeczne, oświatę i kulturę. Dzięki swoim działaniom wdrożyła liczne programy edukacyjne oraz prozdrowotne, finansowane ze środków Unii Europejskiej. W Ostrowie zainicjowała m.in. kartę dużej rodziny oraz program mieszkaniowy.

W grudniu 2015 Maląg została powołana na stanowisko wicestarosty powiatu ostrowskiego, a nieco później, w styczniu 2016 roku, objęła funkcję wicewojewody wielkopolskiego. Na tym stanowisku koncentrowała się na polityce prorodzinnej, przewodnicząc m.in. Radzie Rodziny przy wojewodzie wielkopolskim oraz inicjując konkurs promujący prorodzinne samorządy pod nazwą "Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie". Jako wicewojewoda zajmowała się również nadzorem nad infrastrukturą, polityką społeczną oraz edukacją.

W 2018 roku Maląg uzyskała mandat radnej sejmiku wielkopolskiego, zdobywając jeden z najlepszych wyników w regionie. Krótko po tym, została powołana na stanowisko prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Na tym stanowisku wdrożyła m.in. programy zwiększające mobilność i zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami, takie jak "Door-to-door", "Aktywni Plus" oraz granty na likwidację barier architektonicznych.

Działalność parlamentarna i ministerialna

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku Marlena Maląg zdobyła mandat posłanki do Sejmu IX kadencji, reprezentując okręg kaliski. Zaledwie miesiąc po wyborach, w listopadzie 2019 roku, objęła funkcję ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego, zastępując na tym stanowisku Bożenę Borys-Szopę.

Jej priorytetem było wsparcie rodzin, rozwój programów socjalnych oraz integracja osób niepełnosprawnych. W trakcie jej kadencji wdrażano również działania związane z walką z pandemią COVID-19, w tym wsparcie dla pracowników i przedsiębiorstw.

W wyniku rekonstrukcji rządu w październiku 2020, Maląg objęła stanowisko ministra rodziny i polityki społecznej, a jej zakres obowiązków rozszerzył się o kwestie związane z rynkiem pracy. W 2021 roku do jej ministerstwa włączono sprawy związane z zatrudnieniem, co czyniło ją jednym z kluczowych członków rządu odpowiedzialnych za politykę społeczną i pracowniczą.

Praca w rządzie Mateusza Morawieckiego

Po wyborach w 2023 roku, Marlena Maląg po raz kolejny zdobyła mandat posłanki, tym razem uzyskując imponujący wynik 109 870 głosów.

27 listopada 2023 roku została powołana na urząd ministra rozwoju i technologii w trzecim rządzie Mateusza Morawieckiego, a dodatkowo powierzono jej pełnienie obowiązków ministra cyfryzacji. Z administracji rządowej odeszła 13 grudnia 2023 roku, jednak jej kariera polityczna kontynuowała się na arenie międzynarodowej.

Kariera w Parlamencie Europejskim

W 2024 roku Marlena Maląg zdecydowała się na start w wyborach do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskała mandat eurodeputowanej, zdobywając 115 670 głosów.

W Parlamencie Europejskim zasiadła w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych oraz Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, gdzie kontynuuje swoją pracę na rzecz rodzin, równouprawnienia i polityki społecznej.

Temat Marlena Maląg znajdziesz również w serwisie:

Marlena Maląg - Wiadomości

Marlena Maląg - Wideo

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »