W tym roku jest szansa na urlop od ZUS

W Sejmie pojawił się projekt nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców. Dotyczy częściowego obniżenia ZUS dla samozatrudnionych podczas urlopu. Zgodnie z zaproponowaną zmianą, przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z 50-proc. zniżki na obowiązkowe składki społeczne w wybranym przez siebie miesiącu. Ekspert inFakt wskazuje, dlaczego takie rozwiązanie jest korzystniejsze od zawieszenia działalności.

Według nowych wytycznych, samozatrudniony z tytułu prawa do wypoczynku będzie mógł ubiegać się o obniżenie składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne o 50 proc. w jednym miesiącu w danym roku kalendarzowym. Będzie to dotyczyć przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi. Ponadto działalność musi być prowadzona nieprzerwanie przez co najmniej sześć miesięcy. Kolejnym warunkiem jest brak zatrudnionych pracowników. 

Projekt ten jest ukłonem w stronę tych przedsiębiorców, którzy pomimo korzystania z urlopu dalej muszą opłacać składki. 

Reklama

- ZUS jest sporym obciążeniem dla samozatrudnionych, niezależnie od tego, czy osiągają przychody oraz w jakiej wysokości. 50 proc. odciążenia z jednego miesiąca raz w roku to z pewnością pozytywna zmiana. Przedsiębiorcy również korzystają z urlopu i jak dotąd zawsze musieli płacić składki ZUS, nawet jeżeli w tym okresie nie podejmowali żadnych czynności zarobkowych - komentuje Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt. 

Samozatrudnieni oczywiście wciąż mogą skorzystać z zawieszenia działalności gospodarczej na jeden miesiąc i nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez ten czas. To jednak wiąże się z pewnymi utrudnieniami. 

- Należy pamiętać, że działalność musi być zawieszona na co najmniej 30 dni, a ubezpieczenie zdrowotne jest kontynuowane w trakcie zawieszenia pod warunkiem, że nie trwa ono dłużej niż 30 dni. Jeżeli więc decydujemy się na zawieszenie działalności w miesiącu, który ma 31 dni, to po 30 dniach tracimy możliwość skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Warto także zauważyć, że w tym czasie niemożliwe jest wykonywanie żadnych czynności związanych z działalnością gospodarczą, a zawieszeniu ulega amortyzacja - podkreśla Juszczyk. 

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Ekspert inFakt wskazuje również, że w projekcie nie pojawił się żaden zapis, który wprowadzałby obowiązek przedstawienia potwierdzenia wyjazdu na urlop. Przedsiębiorca może wybrać dowolny miesiąc w roku i spędzić ten czas w wybrany przez siebie sposób.

Opr. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »