Reklama

Wakacje kredytowe nie są zagrożeniem dla inflacji

Jak poinformował w komunikacie resort finansów, ministerstwo nie widzi wielkiego zagrożenia dla inflacji ze strony wprowadzenia wakacji kredytowych - powiedział w trakcie posiedzenia komisji w Senacie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Inflacja a wakacje kredytowe?

Minister, zapytany, o skutki wprowadzenia wakacji kredytowych na inflację, powiedział: "Jeśli chodzi o wpływ na inflację, nie widzimy wielkiego zagrożenia wpływu na inflację tym działaniem".

Przyjęty 9 czerwca przez Sejm rządowy projekt zakłada powszechne wakacje kredytowe dla osób, które mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych - po dwa miesiące w III i IV kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Rozwiązanie będzie dostępne dla kredytobiorców, którzy mają kredyty w złotym polskim.

Reklama

Senat wprowadza poprawki

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała kilkadziesiąt poprawek do ustawy, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe dla osób posiadających długi hipoteczne w polskiej walucie.

Wszystkie poprawki miały charakter doprecyzowujący. Dookreślono m.in. kwestię osób, które będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych, wprowadzając zmianę, mówiącą o tym, że wakacje dotyczą wszystkich umów o kredyt hipoteczny, także tych zawartych przed rokiem 2017.

Poprawki, które uzyskały pozytywną rekomendację senatorów, zostały wcześniej uzgodnione z przedstawicielami resortu finansów. "Jednym z rozwiązań byłoby ograniczenie dostępności do programu wakacji kredytowych dla osób, które tego w pierwszej konieczności potrzebują" - dodał.


Banki ucierpią na wakacjach kredytowych

Natomiast, po wprowadzeniu powszechnych wakacji kredytowych część banków zanotuje ujemny wynik finansowy na koniec roku - powiedział w trakcie posiedzenia komisji Senatu zastępca przewodniczącego KNF Marcin Mikołajczyk.

"20 mld zł na dzień dzisiejszy (prognozowane skutki dla sektora ze strony wakacji - PAP), przy prognozowanym wyniku banków, spowoduje, że część z nich będzie miała ujemny wynik finansowy na koniec roku. Mówimy o bankach komercyjnych i spółdzielczych, co spowoduje w kolejnym etapie ich osłabienie kapitałowe i potencjalne problemy z finansowaniem różnych zdań, które mogą się pojawić" - powiedział Mikołajczyk.

Sejm w na początku czerwca uchwalił ustawę

Która m.in. wprowadza wakacje kredytowe. Możliwość skorzystania z nich miałyby osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).

Według opinii Narodowego Banku Polskiego, do projektu ustawy, koszt wakacji kredytowych, przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego, jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni.

Chodzi o ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Poza przepisami dotyczącymi wakacji kredytowych, w ustawie zostały zawarte także rozwiązania mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z projektem banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

Do ustawy zostały ponadto wprowadzone zapisy, mające na celu wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do 31 października.

W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka tego podatku na gaz wynosi 0 proc. Do tego dochodzi jeszcze stosowanie zerowej stawki na podstawowe produkty żywnościowe i na nawozy, i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

Ustawa zawiera także przepisy dostosowujące polskie prawo do rozwiązań UE dotyczących działalności platform crowdfundingowych, tj. takich, które służą finansowaniu społecznościowemu dla przedsięwzięć gospodarczych. Działalność platform crowdfundingowych zostanie uregulowana, a nadzór nad nimi obejmie Komisja Nadzoru Finansowego.

Dzięki nowym przepisom mają zyskać małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności start-upy. Podniesione zostaną dla nich limity, które pozwolą pozyskiwać im większy kapitał, np. na inwestycje.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »