Wakacje kredytowe z kolejnym opóźnieniem? Komisja proponuje zmianę zasad

Wakacje kredytowe czeka kolejne opóźnienie. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przewiduje, że majowy termin jest już mało realny i proponuje zmiany zasad. Zawieszenie spłaty rat kredytu będzie dostępne przez cztery miesiące w 2024 roku, jednak w innych terminach.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych (KFP) proponuje poprawki do ustawy o wakacjach kredytowych. PAP informuje, że chodzi o kolejne przesunięcie wejścia w życie przepisów o zawieszeniu spłaty rat kredytu i wynikającą z tego konieczność zmiany zasad. 

Kolejne opóźnienia w wakacjach kredytowych

Wakacje kredytowe prawdopodobnie nie wejdą w życie w maju, jak wynikało z wcześniejszych zapowiedzi rządu. We wtorek KFP zaproponowała zmiany w ustawie o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Chodzi przede wszystkim o kolejną już zmianę terminu wejścia w życie ustawy z 1 maja 2024 r. na 1 czerwca br. To wymusza także zmiany zasad. 

Reklama

Wakacje kredytowe na nowych zasadach

Komisja proponuje, aby kredytobiorcy mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej na nowych zasadach:

  • dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia;
  • dwukrotnie w okresie od 1 września do 31 grudnia.

Obecnie znany projekt zakłada, że z wakacji kredytowych można będzie skorzystać dwa razy w okresie od 1 maja do 30 czerwca oraz jednokrotnie w każdym z kolejnych kwartałów bieżącego roku.

Zmiany także w wakacjach kredytowych w BGK

KFP podobną zmianę proponuje dla terminów wstrzymania płatności rat kredytów zaciągniętych w Banku Gospodarstwa Krajowego na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane. Chodzi o kredyty na budowę lokali mieszkalnych na wynajem lub budowę lokali mieszkalnych, do których ustanowione zostanie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. 

Nowa propozycja zakłada, że podmiot spłacający taki kredyt będzie mógł zawiesić spłatę rat przez 4 miesiące w 2024 r., nie natomiast przez dwa miesiące od 1 maja do 30 czerwca i przez dwa miesiące od 1 lipca do 31 grudnia.

Wprowadzenie wakacji kredytowych w formie proponowanej przez rząd obniży wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych o 625 mln zł. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których rata kredytu przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia z trzech ostatnich miesięcy. Wakacje kredytowe bez kryterium dochodowego przysługiwać będą osobom, które w dniu złożenia wniosku mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | Kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »