Reklama

Walka o gotówkę z kasą w tle

Wraca postulat polskiej karty płatniczej i lokalnego systemu kartowego. Nie wiadomo, o co chodzi, więc zapewne o pieniądze - m.in. organizacji kartowych i operatorów bankomatów - czytamy we wtorkowym "Pulsie Biznesu".

"Rada ds. obrotu gotówkowego - powołana do życia w lutym bieżącego roku przy Narodowym Banku Polskim, który jest jej patronem - pracuje na pełnych obrotach. W marcu, kiedy spotkała się w pełnym składzie, podzieliła się na pięć zespołów roboczych: ds. akceptacji i dostępności gotówki, ds. logistyki gotówki, ds. cyberbezpieczeństwa, ds. fizycznego bezpieczeństwa gotówki i ds. komunikacji" - pisze gazeta.

Skład rady jest szeroki - obejmuje przedstawicieli NBP, KNF, resortu finansów, operatorów bankomatów, firm ochroniarskich, banków, izb i organizacji branżowych. W ramach tego gremium do jesieni bieżącego roku ma zostać opracowana narodowa strategia bezpieczeństwa obrotu gotówkowego. Z dokumentów, do których dotarł "PB", wynika, że "niektóre postulaty zespołów roboczych przypominają zawracanie kijem Wisły".

Reklama

"22 kwietnia zespół ds. akceptacji i dostępności gotówki rozesłał do członków ankietę celem pozyskania informacji, opinii i propozycji rozwiązań, które będą stanowiły materiał wyjściowy do zaprojektowania działań służących zapewnieniu odpowiedniej dostępności gotówki w Polsce. Kwestionariusz jest obszerny i szczegółowy, liczy kilkanaście pytań przekrojowych, odnoszących się do sytuacji na rynku płatności. Respondenci oceniali m.in.: czy obecny poziom akceptacji gotówki w sklepach jest wystarczający, a dostęp do gotówki jest zagrożony w perspektywie 3-5 lat. Wypowiadali się też w kwestii zasadności wprowadzenia opłat surcharge w bankomatach oraz sensowności powiązania opłaty serwisowej z wysokością wypłaty" - podaje "PB".

Treść pytań - jak czytamy - nie budzi zastrzeżeń, poza jednym: "Jakie są, państwa zdaniem, przyczyny braku powszechnej akceptacji gotówki?". W kraju, w którym jeszcze 5-6 lat temu kartka na sklepowych drzwiach "kart nie akceptujemy" nie była niczym nadzwyczajnym, informacja, że obecnie są miejsca, gdzie odmawia się przyjęcia gotówki, może być zaskakująca - podaje gazeta.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »