​Więcej osób dostanie zwrot opłat bankowych

Senat chce rozszerzenia grupy kredytobiorców, którym mają być zwracane opłaty bankowe za oczekiwanie na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Zgodnie z zaproponowanymi poprawkami otrzymają je także osoby, które zawarły umowę przed wejściem w życie ustawy, ale wciąż czekają na wpis. - Są szanse, że także Sejm przyjmie proponowane przez nas poprawki - mówi Interii Kazimierz Klejna, senator PO.

Chodzi o opłaty, jakie banki pobierają od kredytobiorców do czasu uzyskania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. W ostatnich kilku latach był to ogromny problem, ponieważ czas oczekiwania wydłużył się, zwłaszcza w dużych miastach, z kilku tygodni nawet do kilkunastu miesięcy. W tym czasie banki pobierają dodatkowe opłaty z tytułu podwyższonego ryzyka w związku z tym, że nie mają dostatecznego zabezpieczenia kredytu. Zazwyczaj w tym okresie podwyższają marżę o 0,5-2,5 pkt proc.

Im dłużej posiadacz kredytu czeka na wpis, tym wyższe łączne koszty ponosi z tego tytułu.

Reklama

Ustawa oparta na projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości, którą pod koniec lipca uchwalił Sejm, przewiduje, że ten dodatkowy koszt byłby zwracany konsumentowi lub zaliczany na poczet spłaty kredytu hipotecznego po dokonaniu wpisu. Jednak zgodnie z przepisami przyjętymi przez Sejm, dotyczyć to miałoby tylko umów zawartych po wejściu w życie ustawy. Kredytobiorcy i czytelnicy Interii, którzy wzięli kredyt wcześniej, nie kryli rozgoryczenia.

Nadzieja dla kredytobiorców

Tak jak pisała Interia Biznes, Senat chce, żeby zwrot opłat objął także osoby, które już mają umowę kredytu, ale wciąż oczekują na wpis do księgi wieczystej. Komisja Budżetu i Finansów Publicznych proponuje zmianę rozszerzającą krąg uprawnionych. Przepisy miałyby zastosowanie zarówno do umów o kredyt hipoteczny zawartych od dnia wejścia w życie ustawy jak i do umów o kredyt hipoteczny zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli do dnia jej wejścia w życie nie dokonano wpisu hipoteki.

W drugim przypadku, zwrot konsumentowi dodatkowego kosztu kredytu hipotecznego lub zaliczenie na poczet spłaty kredytu hipotecznego następowałoby w terminie 60 dni od dokonania wpisu hipoteki.

- Jutro poprawka będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym Senatu. Wydaje się, że są szanse, że również Sejm przyjmie tę poprawkę - mówi Interii senator Kazimierz Klejna,  przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Senacie.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | wpis do hipoteki | kredyty mieszkaniowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »