Wojna w Ukrainie. Niemcy kupują piece na drewno

Rosnące ceny gazu i oleju opałowego podsycają obawy Niemców o niedobory w nadchodzącej zimie. Producenci pieców na drewno nie nadążają z zamówieniami.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Z powodu wojny w Ukrainie kominki i piecyki opalane drewnem stały się niespodziewanie towarem deficytowym w Niemczech. Wykonawcy i instalatorzy nie mogą się opędzić od zaniepokojonych klientów, którzy chcą zainstalować w swoim domu czy mieszkaniu dodatkową opcję ogrzewania. Jak poinformował rzecznik Niemieckiego Związku Instalacji Grzewczych i Klimatyzacji (ZVSHK) "wraz z wybuchem wojny eksplodował popyt".

Jest to spowodowane gwałtownie rosnącymi cenami gazu i oleju opałowego, a także obawą, że w nadchodzącą zimę kaloryfery pozostaną zimne. "Ludzie są zaniepokojeni, a nawet przerażeni" - podaje stowarzyszenie.

Reklama

Jednak co najmniej część klientów najprawdopodobniej nie otrzyma zamówionych pieców przed końcem nadchodzącej zimy. Według ZVSKH czas oczekiwania wynosi niekiedy rok. W Niemczech działa około 2000 firm zajmujących się budową i instalacją piecyków i kominków.

Wzrost zapotrzebowania w całej Europie

Okazuje się jednak, że obecny pośpiech w zakupie pieców nie ogranicza się wyłącznie do Niemiec. Zapotrzebowanie na dodatkowe ogrzewanie odnotowano w całej Europie.

Tymczasem od początku roku zdrożało także drewno, i to zarówno opałowe, jak i palety oraz drewno budowlane. Podobnie jak w przypadku innych branż, również producenci pieców cierpią z powodów zaopatrzenia, co dodatkowo opóźnia realizację zamówień. Nie dotyczy to tylko części importowanych, z których wiele pochodzi z Chin.

"Z powodu ogromnego popytu, a także trudności kadrowych w związku z pandemią, również w przypadku towarów produkowanych w Niemczech dochodzi do problemów z dostawami" - wyjaśnia ZVSHK. Jako przykład stowarzyszenie wymienia glinę ogniotrwałą potrzebną do wyłożenia paleniska pieca.

(DPA/jar), Redakcja Polska Deutsche Welle

Zobacz również:

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: ogrzewanie | źródło ogrzewania | piec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »