Wraca kredyt na 120 proc. wartości nieruchomości

Już cztery banki mają w ofercie kredyt na ponad 100 proc. wartości nieruchomości - ostatnio do grupy dołączył Alior Bank.

Kolejne instytucje decydują się na wprowadzenie do oferty kredytu hipotecznego z maksymalnym LTV ponad 100 proc. Dwa miesiące temu 110 proc. wprowadziły mBank i MultiBank, wcześniej 105 proc. miał Allianz Bank, teraz przebił wszystkich Alior oferując kredyt w wysokości 120 proc. wartości nieruchomości.

Dla wielu osób kuszącą propozycją jest możliwość nie tylko kupienia mieszkania bez wkładu własnego, ale i wykończenia go za pieniądze banku. Często banki mają w ofercie kredyty z LTV ponad 100 proc., jednak nadwyżkę można przeznaczyć tylko na opłaty około kredytowe, oferta Aliora jest więc przełomowa. Trzeba jednak pamiętać, że bank wymaga przygotowania stosownego kosztorysu remontu, koniecznie zrobionego na formularzu banku.

Reklama

Oczywiście taka oferta nie jest bezwarunkowa. Dotyczy tylko kredytów zaciąganych na maksymalnie 30 lat (standardowa oferta to nawet 50 lat), a klientów obowiązuje wyższa od standardowej stawka ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (wzrost z 1,29 do 1,44 proc.).

Wykończenie mieszkania można też sfinansować m.in. w Eurobanku, który do kredytowych kalkulacji bierze przyszłą wartość mieszkania, co oznacza, że - po przeprowadzeniu niezbędnej weryfikacji - bank pożyczy klientowi więcej niż ten płaci za nieruchomość. W standardowej ofercie maksymalne LTV to jednak 100 proc., co jest dziś rynkowym standardem. Zaledwie co czwarty bank nie ma w ofercie kredytów bez wkładu własnego.

Najwyższy wskaźnik LTV dla kredytów w złotych

Oferta LTV równego 120 proc. w Aliorze dotyczy nie tylko kredytów złotowych, ale i tych w euro. Tutaj o kredyt bez wkładu własnego jest trudniej, bo mają go tylko Alior, mBank, MultiBank, BOŚ, Deutsche Bank i Getin Noble Bank. Na drugim biegunie znajdują się Bank Zachodni WBK i Bank Pekao, w których wymagany wkład własny dla kredytu walutowego to 30 procent.

Najwyższy wskaźnik LTV dla kredytów w euro

Alior Bank nie jest jedyną instytucją, która w ostatnim czasie podniósł maksymalną wartość LTV. Uczyniły to także HSBC Bank i BNP Paribas Fortis, należy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach dołączą do nich kolejne banki.

Marcin Krasoń

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: bank | proca | nieruchomości | Alior Bank | kredyt | 100 | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »