Wracają bony towarowe!
Konfederacja Pracodawców Polskich i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych we wspólnym stanowisku popierają projekt nowelizacji ustawy o PIT, zwalniający z podatku bony, talony i inne znaki uprawniające do wymiany na towary lub usługi.
Bony towarowe to ważna i efektywna forma pomocy pracownikom, zmniejszająca dysproporcje dochodowe wśród ich rodzin. W opinii KPP i OPZZ, wejście w życie ustawy wpłynie pozytywnie na kształtowanie stosunków między zatrudnionymi a pracodawcami. Przedsiębiorcy dostaną użyteczne narzędzie wynagradzania kadry w innej formie niż świadczenia pieniężne.
Proponujemy jednak zwiększenie proponowanego limitu zwolnienia z 380 zł do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym połowy kwoty płacy minimalnej (w 2008 r. jest to kwota 563 zł).
Projektowane zmiany powinny także objąć kupony żywieniowe. Zwolnienie z podatku pozytywnie wpłynie na ich rozwój w Polsce, tak jak z powodzeniem jest to stosowane na świecie od przeszło pół wieku. Kupony gwarantują przejrzystość rozprowadzania środków finansowych. Są nowoczesnym i skutecznym narzędziem motywującym do pracy. W aspekcie makroekonomicznym ograniczają szarą strefę w restauracjach i sklepach spożywczych wymuszając wystawianie rachunków. Dodatkowa konsumpcja spowoduje wzrost płaconego VAT-u w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji oraz wzrost sum, od których odprowadzany jest podatek dochodowy.
KPP i OPZZ zwracają uwagę, że do rozwoju instytucji kuponów żywieniowych potrzebna jest, oprócz zwolnienia z opodatkowania, zmiana § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Przepis ten powinien brzmieć: "11)wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków lub produktów spożywczych udostępnianych pracownikom do spożycia lub kuponów i kart elektronicznych przeznaczonych do zakupu takich posiłków lub produktów spożywczych bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty ? minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku".