Wrześniowa oferta obligacji skarbowych. Resort finansów podał szczegóły

Oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych Skarbu Państwa emitowanych we wrześniu wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc. w skali roku - podało w piątek Ministerstwo Finansów.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00 proc., a 3-letnich 6,85 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane będą odpowiednio: 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek. 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500+" oprocentowane będą odpowiednio na 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku - poinformowało MF.

Obligacje ze zmiennym lub stałym oprocentowaniem

Jak przypomniało ministerstwo, oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi w przypadku oferowanych instrumentów 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,10 proc. dla obligacji 2-letnich. 

Reklama

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc. - przypomniał resort.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

Klienci mogą wybierać różne rodzaje obligacji

"Oszczędnościowe Obligacje Skarbowe dają możliwość elastycznego lokowania pieniędzy w krótkim, średnim i długim okresie. (...) Ważna jest też częstotliwość otrzymywania odsetek z lokaty naszego kapitału: odsetki od obligacji mogą być wypłacane regularnie co miesiąc, co rok albo przy wykupie obligacji jako skumulowane odsetki narosłe podczas oszczędzania" - podkreślił wiceminister finansów Sebastian Skuza, cytowany w komunikacie resortu.

"Przy planowaniu domowych finansów warto zastanowić się, które instrumenty z oferty obligacji oszczędnościowych najbardziej odpowiadają naszym oczekiwaniom i wybrać preferowany rodzaj obligacji. Oferta obligacji detalicznych jest różnorodna, zarówno pod względem długości oszczędzania, zasad oprocentowania, jak i wypłaty odsetek" - dodał wiceminister.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: obligacje skarbu państwa | obligacje skarbowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »