Wymiana dowodu osobistego. Za niedopełnienie obowiązku grozi 5 tys. zł kary
Dowód osobisty to wyjątkowy dokument. Zanim osiągniemy 18. rok życia, pragniemy posiadać tę przepustkę do dorosłości, a gdy już przekroczymy jej próg, okazuje się, że nie możemy go nie mieć będąc osobą pełnoletnią i nie ponieść za to kary. Zagrożone są nią w tym roku ponad 2 mln Polaków, którzy muszą wystąpić o wyrobienie nowego dokumentu tożsamości.
Dowód osobisty to absolutnie podstawowy dokument jeśli chodzi o codzienne życie w Polsce. Nie da się bez niego załatwić kluczowych spraw, a jego brak może sprowadzić na nas kłopoty. Obowiązek posiadania dowodu osobistego ma w Polsce każdy dorosły i zameldowany na terenie kraju obywatel. Samo posiadanie dowodu nie ratuje nas jednak w momencie, gdy stracił on ważność.
W 2023 rok weszliśmy oczywiście z nadziejami na lepsze, ale ponad 2 mln obywateli naszego kraju również z obowiązkiem, który muszą wypełnić w trakcie tego roku. Mowa o utracie terminu ważności ich dowodów osobistych, które są zobowiązani wymienić. Nikt nie powinien jednak czekać na utratę ważności dokumentu, a do urzędu zgłosić się trzeba jeszcze przed tym terminem.
Obowiązek wymiany dowodu osobistego dotyczy w 2023 roku przede wszystkim osób, które osiągnęły pełnoletniość w 2013 roku. W następnej kolejności są ci, którzy 10 lat temu wymieniali już dowód osobisty, ponieważ w tym roku czeka ich kolejna już wymiana dowodu.
Jeszcze do niedawna nie trzeba było ruszać się z domu w celu wymiany dowodu osobistego. Wystarczył wniosek przez internet, który teraz jednak sprawy już nie załatwia. Musimy stawić się w urzędzie gminy na co najmniej 30 dni przed terminem utraty ważności dowodu, by złożyć swój podpis oraz odcisk palca. Nie musi być to jednak urząd gminy właściwy dla naszego miejsca zameldowania - wniosek możemy złożyć w dowolnej placówce. Po jego złożeniu otrzymamy potwierdzenie złożenia wniosku.
Wraz z wnioskiem o wydanie nowego dowodu osobistego powinniśmy złożyć także dotychczasowy dokument, który traci ważność oraz kolorowe zdjęcie do dowodu. Należy pamiętać, że fotografia jest określona odpowiednimi wytycznymi. Nie musimy jednak ich dokładnie studiować, ponieważ studia fotograficzne, które wykonują zdjęcia do dokumentów, doskonale same wiedzą, jakie warunki powinny zostać spełnione przy wykonywaniu zdjęć do dowodu osobistego.
Jeśli zapomnimy wymienić dowód osobisty i przytrafi się, że wylegitymujemy się dokumentem nieważnym, czekać może nas kara grzywny w wysokości 5 tys. zł. W jeszcze gorszej sytuacji stawiają się ci, którzy nie tylko nie wymieniają dokumentu na nowy, ale nagminnie uchylają się od takiego obowiązku. W ich wypadku ustawodawca zastrzegł sobie zastosowanie kary nawet ograniczenia wolności.
Przemysław Terlecki