Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja RPP
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce. Pozostaną one na niezmienionym poziomie kolejny miesiąc z rzędu. Rada wstrzymuje się od podwyżek od października 2022 r. Stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.
Na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) gremium podjęło decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Te wynoszą obecnie:
- stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.
Pauza w podwyżkach stóp procentowych trwa nieprzerwanie od października 2022 r. Wcześniej Rada przeprowadziła najostrzejszy cykl zacieśnienia polityki pieniężnej w historii. Przez jedenaście miesięcy od października 2021 do września 2022 r. stopa referencyjna wzrosła z poziomu 0,1 do 6,75 proc.
W odpowiedzi na pytania Interii Biznes, ekonomistki z banków PKO BP, PEKAO S.A., BOŚ oraz Banku Pocztowego niemal jednogłośnie wskazały, że w lutym nie dojdzie do podwyżek stóp przez RPP. Jak wskazały w swoich prognozach, Rada konsekwentnie stosuje nastawienie "wait-and-see", czyli stara się czekać i obserwować rozwój wypadków.