Ulga na dziecko najpopularniejsza. Co roku Polacy odliczają dzięki niej miliardy złotych

Która ulga podatkowa jest odliczana przez Polaków najczęściej? Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że najchętniej odliczana od podatku jest ulga na dziecko. Kwoty, jakie rodzice odliczają, mogą robić wrażenie. Przy czym jest wiele innych ulg, które również chętnie są wybierane, w tym m.in. na internet czy termomodernizacyjna.

Ulga podatkowa - fraza ta jest popularna szczególnie na początku roku, gdy przypada okres rozliczania się ze skarbówką. Zwykle, jeśli możemy, odliczamy od podatku tyle, ile się da. W końcu dostępnych ulg jest niemało.

Jedna z nich cieszy się szczególną uwagą, a mowa tutaj o uldze prorodzinnej, która potocznie zwana jest ulgą na dziecko. Jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów, skala odliczeń i zwrotów z jej tytułu jest gigantyczna - mowa o ponad 7 mld zł.

Reklama

Oto najpopularniejsza ulga podatkowa. Polacy masowo sięgają po ulgę na dziecko

Ministerstwo Finansów przedstawiło dokument o nazwie "INFORMACJA DOTYCZĄCA ROZLICZENIA PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH ZA 2021 ROK". W opracowaniu znajdziemy dane dotyczące ogólnej liczby podatników, którzy rozliczali się za 2021 r., czyli w 2022 r., czy też strukturę ich dochodów pokategoryzowaną według źródeł.

Na jednej ze stron dokumentu znajdziemy też informację o najczęściej stosowanej przez podatników uldze przy rozliczaniu podatku dochodowego. Resort finansów wprost wskazuje, że jest to ulga prorodzinna inaczej zwana ulgą na dziecko. W roku podatkowym 2021 na jej odliczenie lub zwrot nieodliczonej kwoty ulgi na dziecko zdecydowało się 4 758 118 podatników.

Gigantyczna kwota z ulgi podatkowej. Ulga na dziecko to aż 7 mld zł odliczeń i zwrotów

Pismo autorstwa resortu finansów przedstawia konkretne wyliczenia. Z tych wynika, że kwota odliczona od podatku powiększona o zwrot nieodliczonej ulgi na dzieci za rok podatkowy 2021 wyniosła 7 087 378 000 zł. Pieniądze te odliczone lub zwrócone zostały na 6 688 374 dzieci, co oznacza, że przeciętna kwota przypadająca na jedno dziecko to 1059 zł, a na jednego podatnika to 1490 zł.

Jeśli jednak spojrzymy na samo odliczenie ulgi na dziecko od podatku (bez zwrotu nieodliczonej ulgi na dziecko), wówczas kwota odliczeń jest niższa, choć wciąż robi wrażenie. Wynosi bowiem 5 719 686 000 zł, a liczba podatników, którzy zdecydowali się ulgę na dziecko odliczyć od podatku to 3 961 880 osób.

Co jeszcze odliczają Polacy?

Opracowanie MF przynosi o wiele więcej informacji, co i w jakiej wysokości odliczają Polacy przy składaniu zeznania podatkowego. 

W 2022 r., rozliczając PIT za 2021 r., kwota odliczeń z darowizn wyniosła 731,75 mln zł. Przy czym:

  • na organizacje pożytku publicznego i wolontariat było to 368,3 mln zł - 515,5 tys. podatników średnio odliczyło 715 zł
  • na cele kultu religijnego było to 253,1 mln zł - 198,4 tys. podatników średnio odliczyło 1275 zł
  • na cele krwiodawstwa było to 36 mln zł - 161,4 tys. podatników średnio odliczyło 223 zł
  • na cele kształcenia zawodowego było to 889 tys. zł - 1120 podatników średnio odliczyło 794 zł
  • darowizny na cele odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie wyniosły 142 tys. zł - 90 podatników odliczyło średnio 1573 zł

Z ulgi na internet skorzystało 546,7 tys. podatników na łączną kwotę odliczeń 324,8 mln zł (średnio 594 zł na osobę). Z kolei wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych (tzw. ulga termomodernizacyjna) wyniosły 10,4 mld zł. Przeciętnie podatnik odliczył 17 492 zł, a skorzystało 595,4 tys. osób. Wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) wyniosły 1,2 mld zł. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga prorodzinna | pieniądze | PIT | ulga podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »