Z jakich lat pracy naliczana jest emerytura? Tyle musisz pracować
Prawo do pobierania świadczenia emerytalnego przysługuje osobom, które osiągnęły określony wiek i posiadają przynajmniej minimalny staż pracy. Oznacza to, że seniorzy, którzy nie pracowali zawodowo lub nie odprowadzali składek, nie otrzymają świadczenia. Ile lat trzeba pracować, by przejść na emeryturę? Czy dla wszystkich zawodów ten okres jest taki sam?
Jak podaje ZUS, w Polsce żyje obecnie ponad 6 mln emerytów, średnia wysokość świadczenia w 2022 r. wynosiła natomiast 2869,02 zł brutto. Kto i na jakich zasadach może przejść na emeryturę? Warunków jest kilka.
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi na jesieni 2017 r. wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet. Wcześniej podjęto próbę jego podniesienia, by wynosił on 67 lat niezależnie od płci. Obecnie natomiast - po tym jak cofnięto reformę emerytalną - należy do najniższych w Europie.
Kolejnym warunkiem, który należy spełnić, by pobierać świadczenie emerytalne jest osiągnięcie odpowiedniego stażu pracy, równoznacznego z okresem składkowym (osoby, które pracowały np. na podstawie umów cywilnoprawnych nie odprowadzając składek, nie mają prawa do emerytury). Wynosi on 20 lat w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn.
Istnieją jednak zawody, w których możliwe jest przejście na wcześniejszą emeryturę. Należą do nich m.in.: górnicy, policjanci, strażacy, ratownicy górscy czy sędziowie.
Aby obliczyć lata pracy do emerytury, należy zsumować okresy zatrudnienia u wszystkich dotychczasowych pracodawców. Warto pamiętać, że pod uwagę brane są wszystkie okresy składkowe, czyli te, w czasie których opłacane były składki na ubezpieczenia społeczne.
Należą do nich m.in. lata spędzone na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym, a także lata nauki, pod warunkiem że zostały one udokumentowane dyplomem lub stosownym zaświadczeniem wydanym przez szkołę wyższą.
W ostatnim czasie dużo mówi się o pomyśle wprowadzenia tzw. emerytur stażowych. Dawałyby one możliwość przejścia na emeryturę wyłącznie po osiągnięciu określonego stażu pracy, bez względu na wiek.
Według projektu kobiety mogłyby pobierać świadczenie emerytalne po przepracowaniu 35 lat, natomiast mężczyźni po 40 latach. Staż ten obejmowałby również okresy edukacji. Na razie projekt został zgłoszony do Sejmu, nie wiadomo jak potoczą się jego dalsze losy.
Osoby planujące zakończenie kariery zawodowej, powinny dobrze przemyśleć moment przejścia na emeryturę. Im dłuższy okres pracy, tym wyższe świadczenie zostanie wypłacone. Według wyliczeń ZUS, każdy dodatkowy rok pracy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego zwiększa wysokość emerytury o ok. 10 proc.
Seniorzy przechodzący na emeryturę w 2023 r. powinni zastanowić się nad przeczekaniem okresu kwiecień - czerwiec. Jeśli zdecydują się na emeryturę w tym okresie, nie tylko omija ich trzynasta emerytura wypłacana od końca marca przez kwiecień, ale też wybierają wówczas okres tuż przed coroczną waloryzacją kapitału, jaki przez lata nagromadziliśmy w ZUS.
Dodatkowe pieniądze mogą zostać więc dorzucone do prognozowanej emerytury po tym procesie, który odbywa się zwyczajowo w czerwcu. Na emeryturę zdecydowanie bardziej warto przejść więc w lipcu, niż w poprzednich miesiącach.
Czytaj również:
Czy będą wyższe emerytury dla wdów i wdowców? Projekt trafił do Sejmu
Jak otrzymać świadczenie honorowe? Znaczenie ma wiek
Zobacz także: