ZUS zaczyna nabór wniosków 1 lutego. Będzie wypłacać 800 zł

1 lutego ZUS otwiera możliwość wnioskowania o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy. Jeśli złożymy wniosek o 800 plus do 30 kwietnia, zapewnimy sobie ciągłość wypłat. Natomiast wniosek złożony do 30 czerwca 2025 roku gwarantuje wyrównanie. Jeśli zrobimy to później, stracimy część świadczenia.

Od kiedy można składać wnioski?

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres rozliczeniowy trwający od 1 czerwca 2025 do 31 maja 2026. Najlepiej wniosek o 800 plus zgłosić do ZUS do 30 kwietnia. Wówczas nie dojdzie do przestoju w wypłatach. Zgłoszenie się później skutkuje przerwaniem ciągłości, a nawet utratą części środków.

Komu przysługuje 800 plus w 2025 roku?

800 plus przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, które kształci się w polskich placówkach edukacyjnych i mieszka w Polsce. Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód rodziców, ich zatrudnienie oraz niezależnie od liczby dzieci w rodzinie.

Reklama

Komu nie przysługuje 800 plus?

Świadczenia nie dostają dzieci powyżej 18. roku życia. 800 plus nie dostają również rodzice i opiekunowie, którzy wyprowadzili się z dziećmi za granicę. Warunkiem otrzymywania świadczenia jest zamieszkanie w Polsce, dlatego po wyprowadzce do innego kraju świadczenie przestaje być wypłacane.

Czy na pracujące dziecko przysługuje 800 plus?

Jeśli dziecko pracuje, nie ma to wpływu na otrzymywanie świadczenia, o ile nie przekroczyło 18. roku życia. Tak samo jak nie liczy się dochód rodziców, nie ma znaczenia ile zarabia dziecko przed osiągnięciem wieku dyskwalifikującego z pobierania 800 plus.

Wniosek o 800 plus lepiej złożyć od razu

Wniosek o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy najlepiej złożyć jak najszybciej po otworzeniu się naboru. Brak wniosku do końca kwietnia przerywa ciągłość wypłat.

Gdy wyślemy wniosek do ZUS w maju, w czerwcu świadczenia nie będzie, ale w lipcu zostanie ono wypłacone z wyrównaniem za czerwiec. Jeśli wniosek złożymy w czerwcu 800 plus dostaniemy od sierpnia z wyrównaniem za poprzednie miesiące. 

Gorzej, jeśli rodzice po pieniądze zgłoszą się w lipcu. W takim wypadku świadczenie zostanie przyznane od września. Wyrównaniem sięgnie jednak tylko lipca, więc stracą 800 zł za czerwiec. Każdy kolejny miesiąc zwłoki po lipcu to kolejne 800 zł mniej.

Jak złożyć wniosek 800 plus?

Wniosek o 800 plus przyjmuje i rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych tylko drogą elektroniczną. Są cztery sposoby przesłania zgłoszenia o świadczenie na dzieci:

  • platforma PUE ZUS - tam można również znaleźć informacje na temat wniosku i jego obsługi,
  • strona internetowa banku lub jego aplikacja mobilna,
  • Emp@tia, czyli portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
  • aplikacja mZUS na smartfony, która zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 800 plus.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wniosek | 800 plus | Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) | luty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »