Reklama

Zagonić OFE do zarabiania dla nas?

Jestem zwolennikiem pogłębionej analizy funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych po 10 latach ich istnienia - powiedział PAP minister skarbu Aleksander Grad. MSP chce, by towarzystwa emerytalne mogły być akcjonariuszami warszawskiej giełdy.

"Trzeba przyjrzeć się zmianom, które postulują same OFE, mając na względzie interes emerytów. Te propozycje dotyczą wielu obszarów działalności" - zaznaczył szef resortu skarbu.

Po pierwsze - jak mówił - chodzi o kwestię wielofunduszowości OFE. To zamiana jednego funduszu, w którym oszczędzamy na emeryturę przez całe życie, na trzy fundusze - wyższego ryzyka dla osób młodszych, a niższego dla osób zbliżających się do emerytury. Po drugie - jak zaznaczył Grad - chodzi o benchmarki, czyli wskaźniki, do których miałyby być odnoszone wyniki uzyskiwane przez OFE.

Reklama

Obecnie stosuje się tzw. benchmark wewnętrzny - wyniki poszczególnych OFE są porównywane ze średnim wynikiem, osiąganym przez wszystkie OFE. Fundusze postulują natomiast o wprowadzenie tzw. benchmarku zewnętrznego - wskaźnika, który odnosiłby ich wynik do tego, osiąganego przez warszawską giełdę.

Szef resortu skarbu podkreślił, że należy się zastanowić, jak "OFE mają ze sobą konkurować dla uzyskania lepszych wyników, jak uzależnić ich wynagrodzenie od osiąganych wyników".

Minister skarbu zaznaczył, że jest przeciwnikiem dyskusji dotyczącej tylko obniżenia składki do OFE. "Najpierw należy przeanalizować wszystkie możliwe zmiany w tym systemie. A na końcu podejmować decyzje już bardziej szczegółowe. Jestem przeciwnikiem takiego prostego zerojedynkowego rozwiązania - obniżać składkę do OFE, czy nie" - podkreślił.

"Jeżeli my dzisiaj mówimy o rozwoju rynków kapitałowych, o rozwoju naszych instytucji finansowych, o tym, jak polski kapitał - który jest zgromadzony w OFE może wpływać na rozwój tych rynków, na tworzenie w Warszawie silnego centrum finansowego Europy Środkowo-Wschodniej - to musimy mieć jasną odpowiedź, co do przyszłości OFE" - dodał.

KONIECZNE ZMIANY PO 10 LATACH

Grad uważa, że jeżeli będzie przygotowywane systemowe rozwiązanie - po 10-letnich doświadczeniach funkcjonowania OFE - to wtedy należy przy tej okazji dyskutować o wielkości składki. Resort pracy przygotował na początku czerwca założenia do projektu nowelizacji ustawy o emeryturach kapitałowych, które przewidują możliwość wybrania oszczędności z OFE w momencie odchodzenia na emeryturę i przeznaczenia ich na dowolny cel. Inna propozycja zakłada zmianę podziału składki między ZUS i OFE.

Do ZUS miałoby trafiać 16,5 proc. miesięcznej pensji pracownika, zaś do OFE 3 proc. Obecnie do ZUS trafia 12,2 proc. pensji, a do OFE 7,3 proc.

Szef resortu skarbu zwrócił uwagę, że OFE będą mogły brać udział w prywatyzacji GPW. Takiej możliwości nie mają obecnie towarzystwa emerytalne.

By tak się stało, musi być zmieniona ustawa o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

"Jestem zwolennikiem zmiany ustawy, by towarzystwa emerytalne mogły być akcjonariuszami warszawskiej giełdy" - podkreślił.

Zapowiedział, że resort skarbu jest na etapie wyboru doradców prywatyzacyjnych dla GPW, globalnych koordynatorów oferty oraz tzw. bookrunnerów, odpowiedzialnych za budowę księgi popytu. "Na pewno w ten proces będzie zaangażowanych bardzo wiele instytucji finansowych. Priorytetem przy tej transakcji jest globalna promocja polskich rynków kapitałowych i realizacja w Warszawie regionalnego centrum finansowego" - podkreślił. "Resort skarbu powinien podjąć w tym tygodniu decyzję w sprawie wyboru doradcy prywatyzacyjnego dla GPW" - dodał.

Debiut GPW na giełdzie planowany jest w pierwszej połowie listopada. MSP w pierwszym etapie prywatyzacji GPW zamierza sprzedać pakiet 63,82 proc. giełdy; w rękach Skarbu Państwa ma pozostać ponad 35 proc.

_ _ _

PTE się obłowiły!

Powszechne Towarzystwa Emerytalne i zarządzanie przez nie fundusze emerytalne stanowią jeden z najważniejszych elementów rynku kapitałowego. Dziś działają one w warunkach skrajnej nieprzewidywalności co do przyszłości prawnej i organizacyjnej. W takiej sytuacji nie można prowadzić żadnych prac planistycznych i strategicznych oraz skupiać się na lepszym zarządzaniu środkami klientów. To właśnie nasi klienci - przyszli emeryci - tracą na działaniach, których dopuszcza się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - napisała IGTE w liście do premiera.

PTE dane na koniec roku (w mln zł)		
Data	   Opłata od składek	Opłata za zarządzanie
12/31/1999	 207,8	        2,3
12/31/2000	 701,1	       35,0
12/31/2001	 727,4	       83,4
12/31/2002	 624,5	       150,7
12/31/2003	 634,3	       227,8
12/31/2004	 699,6	       285,8
12/31/2005	 818,6	       381,0
12/31/2006	 960,2	       491,1
12/31/2007	1 056,5	       586,6
12/31/2008	1 225,7	       585,7
12/31/2009	1 302,2	       639,7

Tu znajdziesz pełne notowania OFE

Konfederacja Pracodawców Polskich zgadzała się z premierem Tuskiem, że obecny system pozostawia wiele do życzenia. Jednak zamiast demontować istniejący system należy wzmocnić działalność II filara oraz poprawić jego efektywność, która ma kluczowy wpływ na wysokość świadczenie emerytalnego.

Ile zarobiły?

Średnia ważona stopa zwrotu wszystkich otwartych funduszy emerytalnych za okres od 31 marca 2006 roku do 31 marca 2009 roku wyniosła minus 2,930 proc. - informowała Komisja Nadzoru Finansowego. Do 2009 r. ze 120 mld zł, które wpłynęły w ciągu ostatnich 10 lat do OFE, zarządzające nimi powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) pobrały jako wynagrodzenie ponad 10,5 mld zł. To prawie 9 proc. przelanych do funduszy składek przyszłych emerytów.

Systemowy błąd w sposobie wynagradzania firm zarządzających OFE - ich przychody niemal w ogóle nie zależą od tego, co najważniejsze dla ich klientów, czyli zysków z inwestycji.

Moim zdaniem Największymi beneficjentami reformy emerytalnej są Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które w latach 2000-2009 pobrały podstawowych opłat aż 12,2 mld zł. Inwestowanie np.w obligacje skarbowe za pośrednictwem PTE, które biorą za to 3,5 proc. prowizji, moim zdaniem jest jawnym absurdem tego systemu. Marcin Zabrzeski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »