Reklama

Zakupy świąteczne: Część Polaków wyda prawie całą pensję

Według raportu Deloitte, w tym roku na zakupy świąteczne przeznaczymy średnio 1282 zł - to o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Średni miesięczny dochód netto w 2015 r. wynosi natomiast 1487,2 zł na osobę*. Wychodzi na to, że część Polaków na święta wyda całą swoją pensję. Co zrobić, aby z tego powodu nie wpaść w pętlę zadłużenia i nie spłacać kredytu aż do kolejnych świąt?

Planowane większe wydatki podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia mogą wynikać z optymistycznego podejścia Polaków do nadchodzącego 2016 r. Z raportu Deloitte wynika, że co piąty Polak wierzy w polepszenie jego sytuacji materialnej wraz z nadejściem nowego roku. Mimo to i tak staramy się szukać oszczędności.

Z tego samego raportu wynika, że zakupy będziemy robili w tańszych sklepach, nie wydamy też dużych sum na prezenty, które w tym roku mają być przede wszystkim praktyczne. Coraz większą popularnością cieszą się porównywarki cen, co także świadczy o tym, że jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami.

Reklama

Gdy braknie nam pieniędzy...

Święta Bożego Narodzenia są takim okresem, w którym nie chcemy sobie odmawiać przyjemności. W naszej tradycji nadal panuje przekonanie, że Wigilia to jeden z najważniejszych dni w roku. Wielu Polaków będzie więc szukać oszczędności gdzie indziej lub po prostu zdecyduje się na pożyczkę.

- Decyzja o wzięciu kredytu powinna być przemyślana, nie możemy podejmować jej pod wpływem emocji ani zostawiać na ostatnią chwilę - tłumaczy Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych. - W okresie świąt, szczególnie atrakcyjne wydają nam się szybkie pożyczki, które nie wymagają zbyt wielu formalności. Niestety, często zdarza się, że łatwość otrzymania pieniędzy jest ich jedynym plusem.

Najbardziej intensywnym okresem zakupowym jest dla nas pierwsza połowa grudnia - tak wynika z raportu: Zakupy świąteczne 2015. Zanim jednak ruszymy do sklepu, warto przygotować listę rzeczy, które są nam niezbędne i oszacować, ile będziemy potrzebowali pieniędzy. Takie kalkulacje pomogą nam w podjęciu decyzji, czy będziemy potrzebowali w tym roku dodatkowych funduszy.

Ostatni dzwonek na porównanie ofert

Jeżeli z naszych wyliczeń wynika, że w tym roku nie uda nam się przygotować świąt z własnych środków, nie musimy od razu wpadać w panikę. Okazuje się, że jeżeli wybierzemy rozsądną opcję, to koszty kredytu mogą być naprawdę niewielkie.

- Na podstawie najtańszej opcji dostępnej w naszej ofercie, przy kredycie w wysokości 1282 zł na 12 miesięcy, wysokość prowizji wyniosłaby 38,50 zł, odsetki zapłacone w całym okresie kredytowania wyniosłyby 50,50 zł, natomiast miesięczna rata 114,30 zł - wyjaśnia Katarzyna Dmowska.

- Jest to opcja dla osoby z województwa mazowieckiego, która zarabia 2,5 tys. zł miesięcznie i pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. Oprócz pożyczonej kwoty, zapłacimy zatem tylko 89 zł. Jeżeli potrzebujemy tylko połowy tej kwoty, czyli 641 zł, to koszt kredytu, nie licząc sumy, którą pożyczamy (prowizja oraz odsetki spłacone przez 12 miesięcy), wyniesie 43 zł, a miesięczna rata 57 zł.

Co może się stać, jeśli wybierzemy pierwszą lepszą ofertę?

W przypadku najdroższej oferty kredytu gotówkowego w wysokości 1282 zł na 12 miesięcy, jak wyliczyli doradcy ANG, będzie to koszt 322 zł - zawierający prowizję oraz odsetki spłacone przez cały okres kredytowania. To aż o 233 złote więcej niż najlepsza możliwa oferta! Miesięczna rata wyniosłaby 134 zł. Skąd taka różnica? Biorąc ten kredyt, jesteśmy zmuszeni także do ubezpieczenia się na życie. W przypadku kwoty o połowę niższej, całkowity koszt wyniesie 161 zł, a wysokość raty to 67 zł.

- Jednak najbardziej zdradliwe są pożyczki dostępne "od ręki", często w internecie, tzw. chwilówki. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy liczyć się z kosztem całkowitym kredytu często nawet kilkudziesięcioprocentowym. W naszej ofercie takich pożyczek nie mamy i nie chcemy mieć. - dodaje Dmowska.

* Diagnoza Społeczna 2015

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »