Zamykają oddziały, bo nie zarabiały na siebie

Pekao rozpoczęło rozmowy w sprawie sprzedaży Pekao Tel--Aviv w Izraelu. Wcześniej podjęto decyzję o likwidacji oddziału w Nowym Jorku. To kolejny polski bank po Handlowym i BPH PBK, który zdecydował się ograniczyć działalność zagraniczną.

Pekao rozpoczęło rozmowy w sprawie sprzedaży Pekao Tel--Aviv w Izraelu. Wcześniej podjęto decyzję o likwidacji oddziału w Nowym Jorku. To kolejny polski bank po Handlowym i BPH PBK, który zdecydował się ograniczyć działalność zagraniczną.

Umieszczenie przedstawicielstw w Paryżu, Nowym Jorku i Tel Awiwie jest ściśle związane z historią banku, który w założeniach miał być instytucją dla polskiej emigracji. Starano się, by był on obecny w jej dużych skupiskach. - Była to emigracja w większości zarobkowa, a Pekao miało ułatwiać przesyłanie pieniędzy do Polski. Dziś rozwój technologii międzybankowych jest tak duży, że utrzymywanie placówki w Nowym Jorku przestało być opłacalne. Nie możemy liczyć na to, że Polak zarabiający w Stanach i posiadający tam konto w amerykańskim banku, będzie odwiedzał nasz jedyny oddział w tym kraju, aby przesłać pieniądze rodzinie - wyjaśnia Sebastian Łuczak, rzecznik Pekao. - Przez ostatnie lata próbowaliśmy znaleźć sposób, aby zagraniczne oddziały zarabiały na siebie, np. przez obsługę firm prowadzących handel z Polską. Jednak i ten pomysł się nie sprawdził - dodaje.

Reklama

Teraz mniej strat

Zapytany o oszczędności banku po pozbyciu się zagranicznych placówek przedstawiciel Pekao twierdzi, że jest jeszcze za wcześnie, aby o tym mówić. - Nie podsumowaliśmy transakcji w Nowym Jorku od strony finansowej. W Tel Awiwie natomiast jesteśmy dopiero na początku rozmów w sprawie sprzedaży. Trudno powiedzieć, jaką cenę uda nam się wynegocjować. Pewne natomiast jest to, że Pekao nie będzie już obciążane stratami, jakie przynosiły te placówki. A to oznacza oszczędności dla banku - uważa S. Łuczak.

Pekao nie zamierza zamykać pozostałych trzech placówek za granicą, ani nie planuje otwierania nowych przedstawicielstw zagranicznych. - Polska jest w tej chwili najlepszym rynkiem w Europie Środkowowschodniej dla prowadzenia działalności bankowej - argumentuje.

Suma bilansowa Pekao Tel-Aviv wynosiła 249,5 mln zł, a oddziału Pekao SA w Nowym Jorku 727,6 mln zł. Razem obie placówki stanowiły 1,5% skonsolidowanej sumy bilansowej Pekao.

Handlowy i BPH PBK tylko w kraju

Pekao nie jest jedynym bankiem, który pozbywa się zagranicznych przedstawicielstw. Bank Handlowy, który jeszcze kilka lat temu był obecny w Berlinie, Londynie, Moskwie i na Ukrainie, obecnie, po przejęciu przez Citibank, nie posiada żadnych zagranicznych filii. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku BPH PBK, który po konsolidacji zniknął z Bratysławy i czeskiej Ostrawy.

- Bank nie posiada przedstawicielstw za granicą Polski - mówi Jacek Balcer, rzecznik prasowy BPH PBK. - Nie mamy także planów tworzenia takich przedstawicielstw w najbliższej przyszłości, bowiem interesy Grupy HVB, która jest naszym inwestorem strategicznym, w poszczególnych krajach regionu reprezentują lokalne banki należące do niej.

Kredyt Bank pozostaje za granicą

Wśród pozostałych spółek z sektora mających swoje filie za granicą, sytuacja na razie pozostaje bez zmian. Po ostatnich decyzjach zarządu Pekao liderem w tej dziedzinie został Kredyt Bank, który działa na ukraińskim rynku jako Kredyt Bank Ukraina, ma przedstawicielstwo w Kaliningradzie, oddział w Wilnie oraz zamiejscowe punkty obsługi klienta w Kłajpedzie i Poniewieżu. W Moskwie obecny jest BGŻ.

Anna Jankowska

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: bank | placówki | kredyt | pekao | oddziały
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »