Zapytała o poszerzenie kręgu osób zwolnionych z abonamentu RTV. Odpowiedź wiceministra nie pozostawia złudzeń

W Polsce od lat funkcjonuje abonament radiowo-telewizyjny, czyli opłata, dzięki której działają telewizja i radio publiczne. Jak się okazuje, niedługo w naszym kraju ma dojść do "głębokiej reformy prawa medialnego". Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury, w odpowiedzi na interpelację wiceministry edukacji, Joanny Muchy, wskazał, że resort "nie planuje wprowadzać częściowych zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych". Dodał, że ministerstwo pracuje nad "gruntowną reformą mediów publicznych, dostosowujących je do standardów europejskich".

Wiceministra edukacji skierowała do ministra kultury i dziedzictwa narodowego interpelację w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zapytała m.in. o to, czy możliwe będzie, nawet częściowe, zwolnienie z opłat za abonament RTV większej liczby osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, a także, jakie zmiany w opłacie abonamentowej zamierza przedstawić ministerstwo. 

Seniorzy i inwalidzi nie mają pieniędzy na opłaty za abonament RTV

Joanna Mucha wskazała, że do jej biura wpływa wiele wniosków w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego

Reklama

- Zauważalny jest fakt, że są to pytania najczęściej zadawane przez seniorów, inwalidów oraz osoby w trudnej sytuacji materialnej. Zazwyczaj zwracają uwagę, że zwolnienie z płacenia abonamentu nie przewiduje sytuacji, w której oni się znaleźli - czytamy w interpelacji.  

Wiceministra edukacji podkreśliła, że dla wielu osób taki wydatek stanowi duże obciążenie domowego budżetu

- Dziś wpłynął do biura poselskiego mail od Pana, który ze względu na chorobę otrzymał rentę okresową. Dochód ten nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia - dodała. 

"Nie będzie zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych"

W odpowiedzi na powyższe pytania, Andrzej Wyrobiec wskazał, że w ministerstwie "rozpoczęły się prace analityczne związane z koniecznością przeprowadzenia głębokiej reformy prawa medialnego w Polsce, w tym również zmian związanych z systemem finansowania mediów publicznych".  

- Przygotowywane przez Ministerstwo analizy dotyczące możliwych zmian w zakresie prawa medialnego mają również na celu opracowanie założeń różnych wariantów finansowania mediów publicznych, które w dalszej kolejności zostaną poddane szerokim konsultacjom społecznym - czytamy w odpowiedzi na interpelację wiceministry. 

Wiceminister odniósł się również do możliwości rozszerzenia listy osób zwolnionych z opłat za abonament RTV

- Mając zatem na uwadze projektowaną gruntowną reformę mediów publicznych, dostosowujących je do standardów europejskich, w chwili obecnej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie planuje wprowadzać częściowych zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych - wskazał Andrzej Wyrobiec.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | opłata | opłata audiowizualna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »