Zamiast abonamentu nowa opłata. Mamy zapłacić ponad 100 zł

Abonament RTV to opłata, która od lat wzbudza kontrowersje. Dzięki niej finansowane ma być działanie mediów publicznych i opłacać powinien ją każdy, kto może odbierać sygnał publicznego nadawcy. Wciąż wiele osób płacenia abonamentu RTV unika, dlatego też pojawił się pomysł likwidacji i zastąpienia go inną daniną. Prace nad nią posłowie mają zacząć w kwietniu.

  • Abonament RTV niebawem może zniknąć. Zastąpić go ma opłata audiowizualna.
  • Wedle doniesień medialnych, posłowie mogą już w kwietniu zająć się projektem ustawy dotyczącej nowego sposobu opłacania mediów publicznych.
  • Opłata audiowizualna wyniosłaby 108 zł w skali roku, ale opłacalibyśmy ją nie od sprzętu, ale od każdego domownika w odpowiednim wieku.

Abonament RTV jest opłatą za radio lub telewizor (lub telewizor i radio naraz) zdolne natychmiast odbierać publiczny sygnał (TVP, Polskie Radio). Zanim zaczniemy opłacać abonament, należy swój sprzęt zarejestrować w placówce Poczty Polskiej. Dopiero wówczas mamy czas, by opłacać daninę do 25. dnia każdego miesiąca. Obecne stawki abonamentu RTV wynoszą za telewizor (lub radio i telewizor) 27,30 zł miesięcznie, a za radio 8,70 zł miesięcznie.

Reklama

Nie brak osób, które po prostu omijają konieczność płacenia abonamentu RTV, choć płacić powinny. Łatwo bowiem uniknąć opłaty, nie rejestrując swojego telewizora lub radia. Mogą to, co prawda, sprawdzić kontrolerzy wysyłani z Poczty Polskiej, ale ci częściej uwagę skupiają na firmach, a nie domach Polaków. Dlatego też, by zwiększyć skuteczność ściągalności opłaty na cel finansowania mediów publicznych, abonament ma zastąpić nowa danina.

Abonament RTV do zmiany. Zastąpić go ma nowa opłata audiowizualna

Jak donosi Bankier.pl, już w kwietniu nową opłatą zająć się mają posłowie. Opłata audiowizualna, bo o niej mowa, miałaby wynosić ponad 100 zł na rok i tylko z pozoru byłaby niższa od abonamentu RTV, który w skali roku to przecież 327,60 zł w przypadku opłacania telewizora. Abonament RTV płacimy bowiem za dane urządzenie, a nowa opłata audiowizualna byłaby naliczana względem każdego domownika w wieku od 26 do 75 lat.

Opłata audiowizualna za rok miałaby wynieść 108 zł. W przypadku czteroosobowego gospodarstwa domowego, w którym wraz z rodzicami mieszka dwójka dorosłych dzieci, opłata wyniosłaby 432 zł w skali roku. To ponad 100 zł więcej, niż gdyby ta sama rodzina opłacała abonament RTV od jednego odbiornika.

Opłata audiowizualna ściągana w PIT

Głównym problemem abonamentu RTV jest fakt, że łatwo go uniknąć. Nie ma to być możliwe w wypadku opłaty audiowizualnej. Bankier.pl donosi, że plany dotyczące nowej daniny zakładają, że byłaby ona pobierana w ramach corocznego rozliczania PIT. 

Te same przekazy, które wskazują na to, że posłowie zaczną pracę nad opłatą audiowizualną w kwietniu, donoszą także o możliwym terminie wprowadzenia opłaty audiowizualnej. Wedle doniesień ta mogłaby zacząć obowiązywać już od początku 2025 roku.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament | danina | opłata | opłata audiowizualna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »