Zasiłek opiekuńczy. Co trzeba zrobić, by go otrzymać?
Zasiłek opiekuńczy powraca z powodu nowych obostrzeń wprowadzonych przez rząd. Od 9 listopada rodzice będą mogli skorzystać ze świadczenia. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od poniedziałku wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do ośmiu lat. Ma to związek z wprowadzeniem przez rząd kolejnych obostrzeń, w tym zdalnego nauczania dla klas 1-3 szkół podstawowych. Rodzice, którzy muszą zostać w domu, by opiekować się dziećmi dostaną wsparcie w wysokości 80 procent ich wynagrodzenia.
Jak powiedziała Polskiemu Radiu Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, żeby skorzystać z zasiłku, trzeba złożyć specjalne oświadczenie u pracodawcy.
- To jest czynność, którą wykonuje pracownik zatrudniony u danego pracodawcy. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych składają wnioski bezpośrednio do ZUS-u - mówi Marlena Maląg.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
- Kryterium wiekowe konieczne do uzyskania wsparcia jest nieprzekraczalne. To znaczy, że z dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie skorzystają rodzice dzieci starszych niż osiem lat - dodaje Marlena Maląg. - Zasady są takie same, jak podczas wiosennego lockdownu i w późniejszych miesiącach, gdy obowiązywanie zasiłku opiekuńczego zostało wydłużone. Zakładamy, że dodatkowy zasiłek będzie dotyczył dzieci do ósmego roku życia.
Zasiłek dostaną też rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz rodzice dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wsparcie przysługuje też rodzicom dzieci do 24. roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany co najmniej do 29 listopada.