Zasiłek pogrzebowy i koszty pogrzebu. Ile ZUS płaci za pochówek? Za mało

Zasiłek pogrzebowy to rekompensata za koszty poniesione w ramach pochówku bliskiej osoby. Warto złożyć wniosek, aby go otrzymać, gdyż jak wiadomo, organizacja pogrzebu często wiąże się z ogromnymi wydatkami. Niestety nie każdemu należy się zasiłek pogrzebowy z ZUS, dlatego przypominamy, komu przysługuje świadczenie i ile wynosi zasiłek pogrzebowy w 2022 roku.

Zasiłek pogrzebowy pozwala na częściowy zwrot kosztów pochówku członka rodziny w przypadku jego śmierci. Jest dużym wsparciem finansowym dla osób, które poniosły koszty zakupu trumny lub urny, opłaciły usługi zakładu pogrzebowego, ceremonię pożegnalną w kościele bądź na cmentarzu. 

  • W przypadku, gdy planujemy złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy, musimy pamiętać, aby dołączyć do niego wszystkie niezbędne dokumenty w terminie 12. miesięcy od dnia śmierci bliskiej osoby.

Reklama

  • Wcześniej powinniśmy jednak upewnić się, czy aby na pewno jesteśmy uprawnieni do wypłaty świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, więc wyjaśniamy, komu należy się zasiłek pogrzebowy z ZUS.

  • Podajemy, ile wynosi zasiłek pogrzebowy i przypominamy, jak długo trzeba czekać na wypłatę zasiłku pogrzebowego.

Kto jest uprawniony do zasiłku pogrzebowego? Sprawdź, czy możesz spać spokojnie

Zasiłek pogrzebowy przyznawany jest tej osobie, która ponosi koszty pochówku. W praktyce oznacza to więc, że świadczenie należy się nie tylko wdowie, ale także pozostałym członkom rodziny i osobom niespokrewnionym. 

Zasiłek pogrzebowy z ZUS wypłaca się m.in.: 

  • wdowie i wdowcowi po osobie zmarłej, nawet jeśli orzeczona została separacja
  • rodzicom,
  • dziadkom
  • rodzeństwu
  • dzieciom własnym lub przysposobionym
  • dzieciom wychowywanym w ramach rodziny zastępczej
  • wnukom

Komu należy się zasiłek pogrzebowy? Osobom, nad którymi została ustanowiona opieka prawna, a także osobom niespokrewnionym, takim jak: pracodawca, dom pomocy społecznej, powiat, gmina lub inna obca osoba, która opłaciła, poniosła koszty pochówku. 

Komu nie przysługuje zasiłek pogrzebowy? Nie każdy ma do niego prawo

Niestety nie każdy ma prawo do zasiłku pogrzebowego z ZUS (albo np. KRUS). Trzeba pamiętać, że zasiłek pogrzebowy przysługuje wyłącznie, jeżeli: 

  • osoba zmarła była objęta ubezpieczeniem ZUS lub KRUS,
  • osoba zmarła pobierała emeryturę, rentę, zasiłek, 
  • osoba zmarła pobierała świadczenie przedemerytalne,
  • osoba zmarła w dniu śmierci spełniała warunki, aby otrzymać emeryturę lub rentę,
  • osoba zmarła pobierała zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne nawet po ustaniu ubezpieczenia. 

Czy osoba nieubezpieczona otrzyma zasiłek pogrzebowy? Jest taka możliwość

Z otrzymaniem zasiłku pogrzebowego nie ma problemu, dopóki za koszty pochówku opowiada członek bliskiej rodziny objęty ubezpieczeniem. Jeśli jednak chce go otrzymać osoba nieubezpieczona będąca bliskim krewnym zmarłego, możliwość wypłaty świadczenia istnieje wyłącznie w sytuacji, gdy zmarły: 

  • miał ubezpieczenie
  • otrzymywał rentę lub emeryturę
  • spełniał warunki, aby otrzymywać świadczenie emerytalne

W innym przypadku osoba nieubezpieczona nie otrzyma zasiłku pogrzebowego. Wciąż jednak można się starać o wsparcie z MOPS-u, który w przypadku trudnej sytuacji finansowej może wspomóc organizację pogrzebu. 

Ile ZUS płaci za pochówek? Wysokość zasiłku pogrzebowego może się zmienić

Wysokość zasiłku pogrzebowego zależna jest od tego, kto poniósł koszty związane z pochówkiem. Górna granica kwoty, która może zostać wypłacona w ramach zasiłku pogrzebowego, na tę chwilę wynosi 4000 złotych i tyle może otrzymać najbliższa rodzina, niezależnie od poniesionych kosztów pogrzebu. 

Osobie obcej, która zajmuje się organizacją ceremonii pogrzebowej (np. pracodawcy, gminie, domowi pomocy społecznej, osobie prawnej kościoła) przysługiwać może zaś kwota niższa niż 4000 złotych, w zależności od poniesionych kosztów pochówku. 

Ile ZUS płaci za pochówek w takiej sytuacji? Otóż jeśli koszty pogrzebu zostały poniesione przez dwie osoby lub podmioty, to zasiłek pogrzebowy zostaje podzielony pomiędzy nie proporcjonalnie do poniesionych kosztów

Jest nadzieja na wyższe stawki, ponieważ w związku z drożyzną, która uderzyła również w branżę pogrzebową, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w lipcu zwróciło się z prośbą do resortu rodziny i polityki społecznej o podwyżkę wysokości zasiłku pogrzebowego

Zgodnie z niniejszym postulatem kwota zasiłku powinna wynosić 200 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które obowiązuje w dniu zgonu osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Ministerstwo odpowiedziało zaś, że trwają pracę nad podwyższeniem stawki w oparciu o koszty pogrzebu, możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa. Jeśli faktycznie do niej dojdzie, byłaby to pierwsza podwyżka świadczenia od 2011 roku. 

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy z ZUS? Wniosek i dokumenty

Zasiłek pogrzebowy otrzymać można jedynie po dopełnieniu formalności, a więc po złożeniu wniosku o zasiłek pogrzebowy z ZUS wraz z niezbędnymi dokumentami takimi jak: 

  • Akt zgonu lub akt urodzenia dziecka, jeśli temat dotyczy martwego noworodka (wystawiony w Polsce lub za granicą). 
  • Oryginały rachunków za poniesione usługi pogrzebowe lub ich kopie, jeśli oryginały znajdują się w banku.
  • Skrócone odpisy aktów stanu cywilnego potwierdzacie nasze pokrewieństwo bądź powinowactwo z nieboszczykiem.
  • Zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu emerytalnemu lub rentowemu. 

Wniosek o zasiłek pogrzebowy z ZUS, czyli druk Z-12 pobierzesz tutaj

Wszystkie wypełnione zaświadczenia należy przedłożyć w jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznym właściwej ze względu na miejsce zamieszkania albo w jednostce ZUS, która wypłacała świadczenie emerytalne zmarłemu, jeśli dostawał on emeryturę albo rentę. 

Dokumenty można również wysłać pocztą, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), bądź przekazać je przez pełnomocnika. 

Do kiedy złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy i jak długo trzeba czekać na wypłatę?

Ze złożeniem wniosku o zasiłek pogrzebowy nie można się spóźnić, ponieważ uprawnienia do świadczenia wygasają w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci. 

Jeżeli zaś jest to niemożliwe z uwagi na późniejsze odnalezienie zwłok, problem z ich zidentyfikowaniem lub z innych przyczyn niezależnych od osoby ubiegającej się o świadczenie, termin ten mija po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Wtedy jednak konieczne jest przedłożenie zaświadczenia z policji, prokuratury albo innego urzędu.

Warto dowiedzieć się również, kiedy ZUS wypłaca zasiłek pogrzebowy tak, aby mieć, jak długo przyjdzie nam czekać na zwrot pieniędzy za pochówek po złożeniu dokumentów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 

Prawda jest taka, że wypłata zasiłku pogrzebowego przez ZUS musi nastąpić nie później, niż w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności, która musi zaistnieć, aby mogły zostać przyznane uprawnienia do zasiłku

Czytaj również: 

Na jakie świadczenia może liczyć żona po śmierci męża? Nie tylko renta 

Komu należy się zachowek i w jakiej wysokości? Te osoby dostaną majątek

Ogrzewasz dom gazem? Możesz dostać od kilkaset złotych od państwa 

Zobacz także: 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »