Zbyt duże obciążenia

Związek Banków Polskich postuluje wprowadzenie zmian do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Mają one na celu m. in. ograniczenie obciążenia wpłatami na rzecz funduszu. Postulaty te znalazły się w uchwałach ostatniego walnego zgromadzenia związku.

Związek Banków Polskich postuluje wprowadzenie zmian do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Mają one na celu m. in. ograniczenie obciążenia wpłatami na rzecz funduszu. Postulaty te znalazły się w uchwałach ostatniego walnego zgromadzenia związku.

Prace nad propozycjami zmian w ustawie o BFG nie zostały jeszcze zakończone i nie wiadomo jaki przyjmą ostateczny kształt, zwłaszcza że bankowcy mają różne poglądy na ten temat. Chodzi tu przede wszystkim o postulat zniesienia obowiązkowej opłaty rocznej wnoszonej przez banki na fundusz pomocowy BFG, który jest wykorzystywany głównie podczas przejmowania banków. Bankowcy proponują m.in. żeby środki te były wykorzystywane także na spłatę gwarantowanych depozytów podczas ogłaszania upadłości jakiegoś banku. Teraz nie pozwalają na to zapisy ustawy, bowiem na ten cel jest przeznaczony fundusz gwarancyjny.

Reklama

Sprawa wnoszenia opłat przez banki do BFG stała się szczególnie głośna po ogłoszeniu upadłości Banku Staropolskiego na początku ubiegłego roku. Kosztowało to sektor bankowy ponad 480 mln zł i w sposób znaczący wpłynęło na ubiegłoroczne wyniki finansowe. ZBP od dawna zabiega o zmniejszenie obciążeń sektora bankowego, między innymi wysokimi rezerwami obowiązkowymi. Stąd m.in. postulat zniesienia opłaty na fundusz pomocowy.

Na ten rok rada BFG ustaliła znacznie niższe stawki procentowe obowiązkowych opłat. Dlatego m.in. część bankowców uważa, że opłata roczna na fundusz pomocowy nadal będzie malała i w ten sposób stanie się coraz mniej odczuwalna. Banki oczekiwały jednak na realizację zapowiedzi BFG z lat ubiegłych i całkowitą likwidację opłaty obowiązkowej wnoszonej na rzecz BFG.

Nie ma natomiast rozbieżności wśród bankowców jeżeli chodzi o inny postulat, czyli wprowadzenie ustawowego ograniczenia zakresu udzielania przez BFG pomocy na autosanację banków komercyjnych. Chodzi tu m.in. o zmianę warunków przyznawania takich pożyczek, które według bankowców są obecnie bardzo liberalne. Postulat dotyczy akceptacji takiej pomocy tylko w przypadkach istnienia gwarancji, że sanacja przyniesie pożądane efekty. Bankowcy zwracają w tym przypadku uwagę na fakt, że środki pomocowe z BFG pochodzą od całego sektora bankowego, a w wielu przypadkach korzyści z autosanacji odnoszą tylko konkretne, wybrane banki. Rodzi to także pytanie o równe warunki konkurencji na rynku bankowym.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: bank | BFG | Związek Banków Polskich | bankowcy | opłaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »