Zdrowe sklepiki szkolne ruszają w Polskę
- Etap eksperymentu okazał się udany i w 2017 roku chcemy otworzyć dziesięć "Zdrowików". Każda szkoła może się do nas zgłosić. Poszukujemy także sponsorów i partnerów projektu - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Natalia Bujak, prezes Fundacji Polskie Dzieci, twórcy projektu "Zdrowik" - sklepików szkolnych z przygotowywanymi na miejscu produktami z owoców i bakalii.
"Zdrowik" to innowacyjny koncept sklepiku szkolnego z menu złożonym wyłącznie ze zdrowych przekąsek, m.in. bakalii, naturalnych jogurtów, świeżo wyciskanych soków. O "Zdrowikach" pisaliśmy po raz pierwszy w grudniu 2016 r. Twórcą projektu jest Fundacja Polskie Dzieci.
Jak mówi Natalia Bujak, otwarcie "Zdrowika" to nie wszystko. Nie mniej istotną częścią projektu są przeprowadzane przez wolontariuszy fundacji warsztaty dla dzieci na temat zdrowego odżywiania.
- W listopadzie 2015 roku prezes firmy Logintrans, w której pracuję, przedstawił mi pomysł, aby realizować w szkołach warsztaty związane z edukacją o zdrowym odżywianiu. Ma syna w wieku szkolnym i zauważył, że podczas zmiany rozporządzenia dotyczącego żywienia dzieci w placówkach oświaty zabrakło edukacji o tym, jak jeść i jak niezdrowe zamienić na zdrowe - opowiada.
W listopadzie 2015 r. ruszyły pierwsze warsztaty w szkole w Tyńcu Małym. Kolejnym krokiem było wykorzystanie pustej przestrzeni po sklepiku szkolnym, który zakończył działalność po zmianie rozporządzenia w sierpniu 2015 r.
- Uczymy dzieci o zdrowych przekąskach, a dzięki sponsorom mamy także możliwość poczęstowania dzieci tego rodzaju produktami - dodaje Bujak.
Prezes Fundacji Polskie Dzieci zaznacza, że środki na realizację projektów pochodzą od fundatorów i sponsorów.
- W 2015 roku otrzymaliśmy od fundatorów 300 tys zł. Zatrudniliśmy też osobę, która pozyskuje sponsorów. Na chwilę obecną jest to sponsoring produktów na warsztaty. Dążymy jednak do tego, aby udało nam się znaleźć partnera, który pokryje całkowite koszty warsztatów. Cały czas szukamy rozwiązań na to, aby wydawać jak najmniej. Ostatnio jeden ze sponsorów przekazał naszym wolontariuszkom bilety bezterminowe, aby mogły bezpłatnie dojeżdżać na warsztaty - dodaje Natalia Bujak.
Pobierz: program PIT 2016
Pierwsze dwa "Zdrowiki" powstały w podwrocławskich podstawówkach w Tyńcu Małym i Wysokiej. Trzeci już na pewno pojawi się w szkole w Oleśnicy. Plan na 2017 rok zakłada powstanie dziesięciu zdrowych sklepików.
- Mamy kilka szkół zainteresowanych powstaniem "Zdrowika". W części z nich brakuje jednak przestrzeni na stworzenie sklepiku szkolnego, a dodatkowo we wrześniu w szkołach szykują się zmiany związane z likwidacją gimnazjów, tak więc działamy ostrożnie. Jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy i potrzeby - podsumowuje.
Więcej informacji na portalspozywczy.pl