Zepsuty urlop? Biuro podróży powinno zapłacić zadośćuczynienie

Biuro podróży ma obowiązek zawiadomić klientów o wszystkich szczegółach, takich jak zaświadczenia o szczepieniu i obowiązki związane z Covid-19, czy podróżowaniem niepełnosprawnych i dzieci. Musi także informować o dodatkowych opłatach związanych z wykupieniem wizy, a także o ważności paszportu - wyliczają eksperci Prawo.pl i dodają, że w szczególnych przypadkach można starać się o zadośćuczynienie ze strony organizatora nieudanego wyjazdu.

Zgodnie z przepisami biuro podróży ma obowiązek udzielić klientom wszelkich informacji związanych z wyjazdem i dopełnić wszystkich formalności z nim związanych. Jeśli tak się nie stanie, a podróż z tego powodu nie dojdzie do skutku, klientom przysługuje zwrot kosztów podróży oraz finansowa rekompensata za nieudany urlop - informuje Prawo.pl.

Nieudane wakacje? Sądy przyznały turystom zwrot ceny wycieczki

Jak podaje serwis, brak informacji ze strony biura podróży o konieczności posiadania ważnej wizy marokańskiej dla obywatelki Białorusi uniemożliwił podróż przedślubną pewnej polsko-białoruskiej parze. Sądy dwóch instancji przyznały turystom zwrot ceny wycieczki, a także - odszkodowanie za zmarnowany urlop, gdyż z winy biura podróży musieli zostać w domu.

Reklama

Dla sądu fakt, że para nie sprawdziła samodzielnie, czy konieczne są dodatkowe formalności, nie może być poczytywany na ich niekorzyść, to obowiązek organizatora i pośrednika. Sąd uznał, że od biura podróży jako organizatora należy oczekiwać przestrzegania ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, w tym przekazania informacji wizowych. Biuro odpowiada także za zaniechania pracowników firm pośredniczących w zawieraniu umów o wycieczki.

Biuro podróży ma obowiązek zawiadomić klientów o wszystkich szczegółach

- Biuro podróży ma obowiązek zawiadomić klientów o wszystkich szczegółach, takich jak zaświadczenia o szczepieniu i obowiązki związane z Covid-19, czy podróżowaniem niepełnosprawnych i dzieci. Musi także informować o dodatkowych opłatach związanych z wykupieniem wizy, a także o ważności paszportu - mówi Adam Karpiński, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, cytowany przez Prawo.pl. - Czasem turysta posiada paszport, ale jego ważność jest zbyt krótka. I dochodzi do sytuacji nieprzyjemnych, ale odpowiedzialność ponosi biuro. Ma ono obowiązek również poinformować o dodatkowym ubezpieczeniu, aby nie dochodziło do sytuacji, że ktoś choruje czy umiera za granicą, a podstawowe ubezpieczenie nie obejmuje np. transportu leczniczego czy transportu zwłok z danego obszaru turystycznego - dodaje.

- Zadośćuczynienie za zmarnowany urlop może być również skutkiem niedostarczenia na miejsce bagażu turystów, co czasami zwłaszcza zdarza się w przypadku lotów samolotem - wskazuje dr Piotr Cybula, radca prawny, autor bloga turystycznego, w wypowiedzi dla Prawo.pl.

Nieudany urlop. Nie można wszystkiego zrzucać na przewoźnika

W przypadku usług przewozów lotniczych składających się na imprezy turystyczne jest jeszcze szerszy problem, bo najczęściej organizatorzy turystyki nie poczuwają się do jakiejkolwiek odpowiedzialności, próbując ją przerzucać w całości na przewoźników. Jak mówi dr Cebula, organizatorzy turystyki są odpowiedzialni za wszystkie usługi składające się na imprezę turystyczną, a to, że w jakiś zakresie można mówić również o bezpośredniej odpowiedzialności przewoźnika, nie zwalnia organizatora z odpowiedzialności.

Źródło: Prawo.pl

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podróże | prawo | odszkodowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »