Znamy stawkę opłaty OZE w 2025 r. Rachunki za prąd będą wyższe?
Urząd Regulacji Energetyki (URE) opublikował stawkę tzw. opłaty OZE, która jest jedną z pozycji na rachunku za energię elektryczną (w części dystrybucyjnej). Od 1 stycznia 2025 r. wysokość stawki opłaty OZE wyniesie 3,50 zł/MWh. Dodajmy, że przez ostatnie dwa lata (2023 i 2024) stawka tej opłaty wynosiła 0 zł.
Opłata OZE obowiązuje od lipca 2016 r. na mocy przepisów przyjętej rok wcześniej ustawy o odnawialnych źródłach energii. Celem jej wprowadzenia jest wsparcie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz funkcjonowania mechanizmów, które pomagają zapewnić odpowiednio wysoki udział "zielonej energii" w krajowym miksie energetycznym.
Nawiasem mówiąc, wspomniana opłata OZE była szczególnie wysoka w 2017 roku (3,70 zł), ale w latach 2018-2020 została obniżona do zera. W latach 2021-2022 płaciliśmy odpowiednio 2,2 oraz 0,9 zł.
Przypomnijmy, że pieniądze z tej opłaty w przyszłości będą wspomagać także wytwarzanie energii w morskich farmach wiatrowych oraz wytwarzanie biometanu w instalacjach odnawialnego źródła energii, wprowadzanego do sieci gazowej. Opłata OZE będzie również źródłem środków dla planowanych do uruchomienia operacyjnych systemów wsparcia dla istniejących już instalacji OZE.
Opłata OZE dotyczy wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce, zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Jest ona naliczana proporcjonalnie do ilości zużytej energii elektrycznej. Oznacza to, że im więcej prądu zużywamy, tym wyższa jest opłata OZE (przystawce zerowej, nie miało to wielkiego znaczenia).
Warto zaznaczyć, że opłata ta jest pobierana niezależnie od tego, czy korzystamy z tradycyjnych źródeł energii, czy też jesteśmy prosumentami (posiadamy przydomową fotowoltaikę). W przypadku prosumentów, opłata OZE może być niższa, gdyż odnosi się tylko do energii pobranej z sieci.
Opłata OZE jest jednym z wielu składników rachunku za energię elektryczną. Pojawia się ona na fakturze jako osobna pozycja, obok takich opłat jak opłata dystrybucyjna czy mocowa.
Co wpływa na wysokość opłaty OZE? Urząd Regulacji Energetyki wytłumaczył, dlaczego stawkę OZE ustalono na poziomie 3,50 zł/MWh. Kluczowymi czynnikami uwzględnionymi przez Regulatora przy ustalaniu stawki opłaty OZE na 2025 r. były m.in.:
- wysoki poziom inflacji w latach 2022 i 2023
- potrzeba finansowania kolejnych mocy wytwórczych wykorzystujących odnawialne źródła energii, które objęte są systemami wsparcia.
Dodatkowo o wysokości opłaty OZE zadecydowało kształtowanie się cen tzw. indeksu TGeBase. Jeśli cena TGeBase jest niższa niż wynikająca z poziomu udzielonego wsparcia, wtedy dysponent opłaty OZE, którym jest spółka Zarządca Rozliczeń, wypłaci wytwórcom należną im różnicę (ujemne saldo). I właśnie na ten cel pobierana jest od wszystkich odbiorców energii opłata OZE.
***