1 mld zł będzie kosztować budowa fabryki płyt wiórowych w Biskupcu
1 mld złotych będzie kosztować budowa fabryki płyt wiórowych Egger w Biskupcu (warmińsko-mazurskie). Dzięki inwestycji do 2019 roku powstanie 400 miejsc pracy w fabryce i 600 w firmach kooperujących, m.in. transportowych, usługowych i gospodarki leśnej.
Podczas konferencji prasowej w czwartek Waldemar Zawiślak z firmy Egger Polska, opowiadając o planach inwestycyjnych austriackiej firmy, wyjaśnił, że Egger działa w trzech obszarach: produkcji mebli i zabudowy wnętrz, produkcji materiałów konstrukcyjnych oraz produkcji paneli podłogowych.
Fabryka w Biskupcu będzie inwestycją green field, co oznacza, że zakład, w którym produkowane będą płyty wiórowe, zostanie wybudowany od podstaw. Będzie to najnowocześniejszy zakład Egger w Europie, który będzie produkował 650 tys. metrów sześciennych płyt wiórowych - podał Waldemar Zawiślak. Dodał, że zakład będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie, oparte o standardy środowiskowe. Chodzi o to, by wpływ fabryki na środowisko był neutralny - wyjaśnił.
Podkreślił, że spółka przykłada dużą wagę do ochrony środowiska.
- Produkcja w firmie Egger odbywa się w zamkniętym cyklu, w myśl powiedzenia założyciela firmy Fritza Eggera, że drewno jest zbyt cenne, by je marnować. W niewielkim stopniu korzystamy z drewna leśnego, a w dużej części produkujemy płyty z odpadów poprodukcyjnych i z materiałów recyklingowych - podkreślił Zawiślak.
Dodał, że Egger pozyskuje meble stare, które zamiast trafiać na wysypisko śmieci są przeznaczane po oczyszczeniu i segregacji do ponownego wykorzystania przy produkcji nowych materiałów. - 30 proc. składu nowo produkowanych materiałów pochodzi z recyklingu- podkreślił Zawiślak.
Wyjaśnił, że odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania, będą trafiać w Biskupcu do ekologicznego i niskoemisyjnego kotła na biomasę zainstalowanego w nowej fabryce. Kocioł, oprócz utylizacji biomasy, będzie przy okazji wytwarzał energię na potrzeby fabryki.
Podkreślił, że w Polsce Egger działa od 20 lat. Współpracuje ze 150 partnerami, jakimi są producenci drzwi, mebli i paneli podłogowych.
- Dla nas fabryka w Biskupcu jest inwestycją na lata, która da mieszkańcom długoterminowe i stabilne miejsca praca - podkreślił. Dodał, że fabryka będzie współpracowała z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, gdzie studenci kształcą się na kierunku technologii drewna. Zakład będzie oferować absolwentom pracę i szkolenia.
Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski powiedział, że inwestycja przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia, ale także rozwoju regionu. Obserwujemy wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości w Biskupcu, a także w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - podkreślił burmistrz. Stopa bezrobocia w gminie Biskupiec wynosi 14 procent.
Budowa fabryki Egger w Biskupcu jest największą inwestycją na Warmii i Mazurach, będzie ona zlokalizowana w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firma Egger ma w Europie 17 fabryk zatrudniających w sumie 8 tysięcy pracowników. Przychód fabryki w ub. roku wyniósł 2,34 mld euro.