14 proc. wróciło na księgę podatkową

Firmy nie chcą wracać do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów w trakcie roku. Taki wniosek wynika z sondy przeprowadzonej przez Gazetę Prawną wśród 80 biur rachunkowych z całej Polski, których klientami są przedsiębiorcy mający prawo do uproszczenia swoich ewidencji.

Okazuje się, że na 182 takich podmiotów tylko 26 zdecydowało się zamknąć księgi rachunkowe na 31 sierpnia i rozpocząć prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów od 1 września. To niewiele ponad 14 proc. uprawnionych.

Większość firm zmianę zasad ewidencji odkłada na koniec roku lub w ogóle nie zamierza rezygnować z pełnej księgowości.

Księgi zapewniają informacje

Przykładowo biuro rachunkowe Księga w Puławach obsługuje trzy firmy, które mają możliwość powrotu na księgę podatkową. Jednak żadna z nich nie zdecydowała się na ten krok. Według właścicielki biura Jolanty Cieplińskiej jest wiele argumentów przemawiających przeciwko zmianie zasad ewidencji w trakcie roku.

Reklama

Po pierwsze, są to trudności w ustaleniu sald w związku z tworzeniem bilansu.

- Zgodnie z ustawą o rachunkowości salda potwierdza się w ciągu ostatniego kwartału roku sprawozdawczego - tłumaczy.

Po drugie, mogą powstać problemy z ujęciem rozliczeń międzyokresowych. Warto też pamiętać, że na koniec roku trzeba będzie zamknąć podatkową księgę.

Właścicielka biura rachunkowego krytykuje również samo podwyższenie limitu. Twierdzi, że wiele nieprawidłowości można ustalić tylko dzięki uzgadnianiu sald (głównie dotyczy to płatności i rozliczenia VAT), a firma, której przychody osiągają wartość około 3 mln zł (równowartość starego limitu), przeprowadza z reguły dość poważne transakcje. Zwraca także uwagę na inne fakty.

- Ustawodawca funduje nam restrykcyjne przepisy odnoszące się do prania brudnych pieniędzy, ale jak to badać w uproszczonej księgowości - pyta Jolanta Cieplińska.

Ile wynosi od sierpnia limit przychodów do prowadzenia pełnych ksiąg ? Dlaczego podatnicy rezygnujący z ksiąg rachunkowych wcale tak wiele nie zaoszczędzą ? Jaki wpływ na prowadzenie pełnej księgowości mają dotacje unijne ? Dlaczego koszt prowadzenia ksiąg rachunkowych jest kilkukrotnie wyższy od kosztów prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ?

Agnieszka Pokojska - Więcej: Gazeta Prawna 11.09.2008 (178) - str.10

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »