Bank dokładnie sprawdzi firmę

Bankrut nie dostanie pieniędzy z Unii. Nawet jeśli przeciśnie się przez sito unijnej biurokracji, i tak utknie w sidłach, jakie zastawi na niego bank. Firma musi być w dobrej kondycji finansowej, by otrzymać dotację z funduszy unijnych.

Firma musi być w dobrej kondycji finansowej, by otrzymać dotację z funduszy unijnych. Wynika to z faktu, że pieniądze, jakie przedsiębiorca dostaje z Brukselii, nie są darowizną, lecz kapitałem przeznaczonym na określony cel. Unia nie daje zwykle wszystkich pieniędzy na inwestycję, ale tylko ich część. Pozostałe przedsiębiorca musi zorganizować sam. Do tego środki z dotacji docierają dopiero po kilku miesiącach, gdy inwestycja będzie już trwała w najlepsze. Do tego czasu firma musi mieć własne kapitały.

Unia rozliczy dotację

Reklama

Bruksela, zanim przyzna subwencję, przepuści firmę przez sito biurokratycznych procedur. Przepisy regulujące tryb przyznawania dotacji są szczegółowe, ale nie bezsensowne. Ich cel jest prosty - firma musi udowodnić, że pieniądze są jej rzeczywiście potrzebne i że potrafi je wykorzystać, tak jak zakłada biznesplan. Stąd kilka etapów weryfikacji wniosków, konieczność dostarczania szczegółowych danych o kondycji firmy. Gdy firma przejdzie wszystkie unijne etapy, musi czekać na pieniądze. Będą one jej wypłacane zgodnie z postępem inwestycji, i to po dokładnej weryfikacji wykonywanych zadań. 15,12 proc. - tylu przedsiębiorców nie rozliczyło się z projektów inwestycyjnych.

Nie jest to wcale takie proste. Według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, na podstawie dotychczasowych doświadczeń związanych z programem PHARE, duża część przedsiębiorców nie zrealizowała umów zgodnie z ustaleniami. PARP podaje, że w ramach programu przeznaczonego dla projektów inwestycyjnych złożono ponad 2,7 tys. wniosków, z których w efekcie końcowym dofinansowanie otrzymało 1,7 tys. przedsiębiorców (62,4 proc.). Jednak ponad 300 firm podpisało umowę o dofinansowanie, ale nie rozliczyło projektu, a w konsekwencji nie otrzymało dofinansowania (było to 15,12 proc. umów). W przypadku projektów doradczych, liczba projektów nierozliczonych jest znacznie większa niż projektów inwestycyjnych. Około 30 proc. umów nie zostało rozliczonych. Wartość podpisanych umów wyniosła prawie 30,5 mln euro, jednak w efekcie końcowym wypłacono 24,4 mln euro dotacji.

Kredyt, ale po weryfikacji

Firmy, które korzystają ze wsparcia Brukselii, mogą korzystać z pomocy banków. Wydawałoby się, że skoro przedsiębiorstwo z powodzeniem przeszło przez procedury związane z przyznawaniem dotacji, z uzyskaniem kredytu pomostowego, który zapewnia finansowanie inwestycji do czasu, gdy na konto nie wpłynie dotacja, nie powinno być problemu. Tak jednak nie jest, gdyż bank mimo wszystko sporo ryzykuje udzielając kredytu. Widać to ze statystyk związanych z programem PHARE (nie wszystkie przedsiębiorstwa rozliczają się na tyle dokładnie, by otrzymać unijną dotację mimo podpisanej umowy). Dlatego firma musi przejść przez normalne procedury związane z przyznaniem kredytu. Bank zweryfikuje jej zdolność kredytową, tak jak w każdym innym przypadku. Oczywiście, kredyt łatwiej uzyska firma współpracująca od dłuższego czasu z bankiem. Jeżeli wcześniej terminowo wywiązywała się ze swoich zobowiązań, ma do tego długą historię rachunku, szybciej otrzyma kredyt. Co innego przedsiębiorstwo, które rozpoczyna swój pierwszy projekt i nigdy wcześniej nie współpracowało z bankiem.

Będzie musiało jednak to zrobić, kiedy brakuje jej własnych pieniędzy. Bankowy wkład pokrywa tzw. koszty kwalifikowane. Jest to ta część wydatków, która może zostać refinansowana z dotacji unijnej.

W niektórych sytuacjach współpraca z bankiem jest obowiązkowa. Dotyczy to na przykład Działania 2.3 - Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje.

Stanisław Koczot

OPINIE

Grażyna Kiełtyka główna księgowa Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy GALENA

Uzyskana przez naszą firmę dotacja na doradztwo jest elementem działań, które mają służyć uzyskaniu certyfikatu ISO 14001. Grant pozwala nam pozyskać wsparcie merytoryczne związane z opracowaniem dokumentacji dotyczącej tego atestu. Niewątpliwie usprawnia ono działania firmy w tym zakresie, daje większą pewność, że wszystkie procedury zostaną zaplanowane właściwie, oraz że te działania zostaną przeprowadzone szybciej. Istotna jest też możliwość przeszkolenia personelu, przygotowania go do wprowadzenia certyfikatu. Współpraca z firmą zewnętrzną pozwala nam skupić się nam przede wszystkim na celu naszego działania, czyli produkcji leków. To ważne, zwłaszcza że firma w ostatnich latach przechodzi wiele przeobrażeń, jak rozbudowa zakładu, linii produkcyjnej, wprowadzanie na rynek nowych produktów.

Anna Bartos dyrektor i wiceprezes szkoły językowej Denis? School

Wykorzystywanie funduszy strukturalnych na pewno jest korzystne dla szkoły - pozwala oferować klientom atrakcyjne i tanie dla nich kursy. Poza tym część klientów bierze udział w kursach dotowanych, ale też komercyjnych. Przyjęcie dotacji nakłada na firmę obowiązek publicznego informowania o dotowanych usługach, a to przy okazji sposób na reklamę szkoły w mediach. Jednak prowadzenie szkoleń z EFS może grozić utratą płynności finansowej. Umowa mówi, że szkolenia są prefinansowane - szkoła powinna otrzymać pieniądze przed rozpoczęciem danego etapu kursu. W praktyce jednak rzecz wygląda odwrotnie. Procedura przekazywania kolejnych transz pieniędzy wymaga rozliczenia się z wcześniej otrzymanych środków oraz złożenia wniosku o płatność. Jednak oczekiwanie na ocenę i podjęcie decyzji przez Regionalną Instytucję Finansującą oraz PARP, które, jak to czasami ma miejsce, trwa kilka miesięcy, powoduje, iż de facto pieniądze za realizację projektu (promocja, zarządzanie oraz przeprowadzenie szkolenia) otrzymujemy z dużym opóźnieniem.

Jan Tymczyszyn Hotel "Piast- Roman"

Bez pieniędzy z dotacji również realizowalibyśmy rozbudowę hotelu, adaptację nowego budynku, jednak na pewno w ograniczonym, niezbędnym do prowadzenia prac budowlanych zakresie. Doradztwo współfinansowane z grantu, które dotyczy m.in. analizy ekonomiczno-finansowej czy napisania biznesplanu, pozwala nam na stworzenie planów działania na najbliższych kilka lat. Doradztwo, które realizujemy, jest dla nas podstawą do dalszego projektowania. Przygotowuje nas m.in. do aplikowania o unijne granty na inwestycje oraz do ubiegania się o pieniądze z innych źródeł, w tym banków. Na pewno wszystkie działania, które chcemy zrealizować, zostaną przeprowadzone wcześniej i w krótszym terminie. Nie ma co ukrywać, że dzięki unijnym funduszom (zwłaszcza jeśli uda nam się uzyskać dotację z Działania 2.3 SPO WKP) będziemy mieli wcześniej obiekt większy i oferujący wyższy standard usług.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: bank | firma | bańki | procedury | kredyt | firmy | szkoły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »