Reklama

Biuro w domu - jego remont w koszty

Nierzadko przedsiębiorcy rejestrują swoją działalność we własnym domu. Nie dość, że oszczędzają na wynajmie lokalu, to jeszcze mogą część wydatków mieszkaniowych rozliczyć w kosztach swojej firmy. Tak jest np. z wydatkami na remont, ale dotyczących tylko tych pomieszczeń, w których faktycznie prowadzimy biznes.

Ustawa o PIT nie ogranicza przedsiębiorców w kwestii obciążenia kosztów uzyskania przychodu wydatkami poniesionymi na remont budynków czy lokali wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wystarczy, aby taki wydatek wypełniał definicję kosztu firmowego, a przedsiębiorca o jego wartość będzie mógł obniżyć swoje zobowiązanie wobec fiskusa z tytułu podatku dochodowego.

Reklama

W świetle przepisów podatkowych kosztem działalności jest wydatek, który został poniesiony przez przedsiębiorcę, jest ściśle związany z działalnością (czyli osiąganiem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodów z działalności), jest poprawnie udokumentowany i ustawodawca nie wyłącza wprost możliwości zaliczenia go do kosztów działalności (poprzez art. 23 ustawy o PIT).

Remont całego mieszkania, w koszty jedynie jego część

Przedsiębiorca ma również możliwość rozliczenia w kosztach firmy remontu poszczególnych pokojów znajdujących się w domu czy mieszkaniu, w którym sam mieszka, jeśli są one przeznaczone wyłącznie na prowadzenie w nich biznesu. Jak wydzielić pokój na działalność?

Można wesprzeć się własnoręcznie sporządzonym oświadczeniem, w którym przeznaczamy dane pomieszczenie na wykorzystywane wyłącznie w naszej działalności gospodarczej. Idąc dalej, takie oświadczenie powinnyśmy zanieść do gminy, a na zewnętrznej ścianie domu czy mieszkania umieścić szyld informujący o tym, że tam właśnie znajduje się nasza firma. Jednak wielu przedsiębiorców ogranicza się do sporządzenia oświadczenia.

O ile fiskus nie powinien ścigać nas za to, że oświadczenia nie zanieśliśmy do urzędu gminy, o tyle w trakcie ewentualnej kontroli może zarzucić nam zaliczenie do kosztów remontu całego mieszkania, w sytuacji, kiedy tylko jeden pokój przeznaczyliśmy na "biuro". W wydawanych interpretacjach organy podatkowe zabraniają podatnikom rozliczać wydatki związane z danym pomieszczeniem w domu czy w mieszkaniu, jeśli nie zostało ono wyodrębnione do działalności, czyli innymi słowy, jeśli służy również zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Remont, ale nie ulepszenie

W interpretacji indywidualnej z 22 maja 2015 r. o sygn. ILPB4/4510-1-91/15-2/ŁM Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu przyznał rację przedsiębiorcy, który remontował wyodrębnione z budynku mieszkalnego na swoją działalność poddasze i który koszty tego remontu zamierzał "wrzucić" w koszty. Przedsiębiorca wymienił na poddaszu drzwi, okna, podłogę, instalację centralnego ogrzewania i instalację elektryczną, oczyścił i pomalował ściany i sufity. Fiskus wskazał natomiast, że oprócz związku danego pomieszczenia z działalnością, istotny jest też zakres prac remontowych. Remont musi mieć charakter odtworzeniowy stanu pierwotnego, z tym, że dopuszcza się stosowanie materiałów innych niż użyto przy stanie pierwotnym (art. 3 ust. 8 ustawy Prawo budowlanego). "Istotą remontu są więc czynności związane z przywróceniem pierwotnego stanu technicznego i użytkowego nieruchomości czy rzeczy wraz z wymianą zużytych składników technicznych (części zamienne), następujące w trakcie eksploatacji i wynikające z tej eksploatacji, ale nie zmieniające jej charakteru i funkcji czy podwyższające czy zmieniające cechy użytkowe".

Katarzyna Miazek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »