Biznes w jeden dzień

Czy można założyć w Polsce firmę w ciągu jednego dnia i przy jednym okienku? Na razie nie, ale jest nadzieja, że wkrótce będzie to możliwe.

Czy można założyć w Polsce firmę w ciągu jednego dnia i przy jednym okienku? Na razie nie, ale jest nadzieja, że wkrótce będzie to możliwe.

"Jedno okienko" to robocza nazwa systemu rozwiązań, który wchodzi w skład tzw. pakietu bis i jest kontynuacją rządowego programu "Przedsiębiorczość - Rozwój - Praca". Propozycja resortu zakłada, że każdy, kto zechce uruchomić jednoosobową działalność gospodarczą, będzie to mógł zrobić przy jednym okienku, w swoim urzędzie gminy. - Cała procedura nie powinna zabrać więcej niż jeden dzień. Najważniejsze przy tym jest to, aby przyszły przedsiębiorca nie musiał biegać z papierami po kilku urzędach, aby wszystko załatwił w jednym miejscu - mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, współpracujący z resortem gospodarki nad tworzeniem pakietu bis.

Reklama

Założenie firmy w jeden dzień i przy jednym okienku ma być możliwe dzięki rozwojowi sieci internetowej. - Przedsiębiorca będzie mógł przyjść do urzędu gminy, dostać wszystkie potrzebne druki zgłoszeniowe, włącznie z drukami do urzędu skarbowego, ZUS-u czy GUS-u, na miejscu je wypełnić i wysłać do odpowiednich urzędów - wyjaśnia Stefan Drygas, członek zespołu do spraw usuwania barier instytucjonalnych z ramienia resortu gospodarki. Zespół jest jednym z pięciu, w którym eksperci ministerstwa gospodarki i organizacji przedsiębiorców pracują nad projektem.

Budowa infrastruktury potrzebnej do jego realizacji kosztuje sporo pieniędzy. W perspektywie są środki z funduszy strukturalnych, jakie Polsce przyznała Unia Europejska. Trzeba jednak poczekać na nie kilka lat. Eksperci zastanawiają się więc nad rozwiązaniami tymczasowymi.

Krzysztof Dzierżawski, ekspert Centrum im. Adama Smitha

Jasne, że lepiej, by człowiek zakładając firmę zrobił to przy jednym okienku, a nie przy 5 czy 10. Ale to tylko jeden z wielu elementów układanki. Gdybym miał oceniać w procentach udział uciążliwości procedur przy zakładaniu firm do uciążliwości prowadzenia firmy ogółem, to określiłbym go na poziomie 5%. Resztę stanowią wysokie koszty pracy, biurokracja polegająca na dziesiątkach dokumentów, które trzeba składać co miesiąc, mnóstwo koncesji i zezwoleń, brak kapitału itd. Pomysł, o którym mówimy, na pewno jest dobry, ale nie rozwiąże wszystkich problemów.

Obecnie, aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba udać się co najmniej w cztery miejsca.

- Najpierw do urzędu gminy, gdzie rejestrujemy firmę.

- Następnie z przydzielonym numerem odwiedzamy oddział Głównego Urzędu Statystycznego, gdzie otrzymujemy numer regon.

- Z tymi papierami odwiedzamy urząd skarbowy

- i ZUS.

W międzyczasie powinniśmy założyć konto firmowe w banku i wyrobić pieczątkę firmową.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: gminy | Biznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »