Bubel - do poprawy

Komisja Finansów Publicznych na posiedzeniu w dniu 20 stycznia zaakceptowała zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług.

Komisja Finansów Publicznych na posiedzeniu w dniu 20 stycznia zaakceptowała zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług.

Wiele przepisów nowej ustawy o podatku od towarów i usług jest niejasnych i często nie wiadomo, jak należy je interpretować. Problem stanowią przepisy dotyczące zwolnienia z VAT umów agencyjnych, umów zlecenia o dzieło oraz autorskich. To skomplikowane i wyjątkowo zagmatwane regulacje, które wymagają uproszczenia. Zapowiedź koniecznej nowelizacji przepisów VAT pojawiła się niemal jednocześnie z wejściem w życie nowej ustawy o VAT. Projektowane zmiany mają naprawić błędy ustawodawcy, uprościć i sprecyzować niejednoznaczne brzmienie przepisów ustawy. Polegają one m.in. na podwyższeniu kwoty, którą można odliczyć przy nabyciu samochodów osobowych do 7 tys. zł. Za samochody ciężarowe postanowiono uznać samochody, których masa całkowita wynosi ponad 3,5 tony, bez obowiązku posiadania homologacji.

Reklama

Zmiany dotyczyć będą m.in. zasad odliczania podatku przy nabyciu samochodów. Opracowany przez posła Lisaka wzór, który znalazł się w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług okazał się być kompletnie nieskutecznym. Wynika z niego, że niektóre samochody dostawcze są osobowymi. Wśród zgłoszonych propozycji zmian zdecydowanie najbardziej korzystna umożliwiała odliczenie całej kwoty podatku przy nabyciu auta osobowego, które podatnik wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej.

Ostatecznie jednak Komisja, na wczorajszym posiedzeniu, zaakceptowała zmianę, która polega na podwyższeniu kwoty podatku, którą można odliczyć przy nabyciu samochodów osobowych do 7 tys. zł. Za samochody ciężarowe postanowiono uznać samochody, których masa całkowita wynosi ponad 3,5 tony, bez obowiązku posiadania homologacji.

Roedl&Partner
Dowiedz się więcej na temat: buble | poprawa | samochody | bubel | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »