CIT: Aprobaty techniczne

Opłaty związane z uzyskaniem aprobat technicznych na wyroby budowlane nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych, i dlatego zalicza się je do kosztów uzyskania przychodu na zasadach ogólnych.

Opłaty związane z uzyskaniem aprobat technicznych na wyroby budowlane nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych, i dlatego zalicza się je do kosztów uzyskania przychodu na zasadach ogólnych.

Aprobaty techniczne oraz tzw. europejskie aprobaty techniczne (tj. aprobaty techniczne wydawane zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej) wskazują, iż dany wyrób budowlany spełnia normy technicznej przydatności do zamierzonego stosowania.

Uzyskanie takiej aprobaty pozwala na oznakowanie wyrobu budowlanego znakiem CE, co oznacza, iż wyrób "nadaje się" do stosowania, czyli może być zgodnie z art. 4 ustawy o wyrobach budowlanych wprowadzany do obrotu.

Zatem, mimo, iż ustawa o wyrobach budowlanych pozwala - pod pewnymi warunkami - na wprowadzenie wyrobu budowlanego do obrotu mimo braku posiadania na dany wyrób aprobaty technicznej to jej uzyskanie ze względów ekonomicznych (wiarygodność produktów) jest bardzo pożądane. Pojawia się problem, czy takiej aprobaty nie zalicza się - na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych - do wartości niematerialnych i prawnych.

Reklama

Nie ulega wątpliwości, iż aprobata techniczna jest tylko rodzajem certyfikatu, co jednak nadal nie przesądza sprawy właściwego ich ujęcia od strony kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Opłaty tego rodzaju możemy podzielić na dwie grupy:
1) opłaty ogólne wnoszone jednorazowo i dotyczące całokształtu prowadzonej działalności gospodarczej (w tym przypadku u podatnika może pojawić się wartość niematerialna i prawna).
2) opłaty ponoszone, co pewien czas - np. aprobaty techniczne wydawane są na okres pięcioletni - są to wówczas koszty uzyskania przychodu na zasadach ogólnych zaliczane do kosztów roku, którego dotyczą.

W omawianym przypadku mamy do czynienia z drugim typem opłat, w związku, z czym nie możemy zaliczyć aprobaty technicznej do wartości niematerialnej i prawnej.

Stanowisko takie potwierdził Świętokrzyski Urząd Skarbowy w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22 listopada 2005 roku (RO/423/148/2005) wskazując, iż "certyfikat wydany przez jednostkę notyfikowaną, oraz otrzymane oznakowanie CE", jak również "badania za zgodność z normą europejską i określenie przydatności w przemyśle" nie mieszczą się w zakresie praw określonych jako wartości niematerialne i prawne.

Wobec powyższego wydatki te nie podlegają amortyzacji na podstawie art. 16b ust. 1 i podatnik może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podst. art. 15. ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa CIT). Podobnie wypowiedział się Łódzki Urząd Skarbowy w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17 maja 2005 roku (ŁUS-II-2-423/51/05/AG) wskazując, iż wydatki ponoszone przez jednostkę na uzyskanie certyfikatów pozwalających na oznaczanie wyrobów znakiem bezpieczeństwa wykazują związek z prowadzoną działalnością i wpływają na osiągane przez podatnika przychody. Tym samym - na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy CIT stanowią one koszt uzyskania przychodu.

Koszty związane z opłatami za aprobaty techniczne należy rozliczać zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy CIT. Jednak na gruncie wskazanego artykułu mogą pojawić się wątpliwości czy taki koszt należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w roku ich poniesienia, czy też tak jak w przypadku rozliczeń międzyokresowych kosztów powinno zaliczać się w koszty 1/5 opłaty za aprobatę rocznie (aprobaty wydawane są na okres pięcioletni).

Ze względu na wątpliwości dotyczące potrącenia takiego wydatku jako kosztu podatkowego w czasie oraz mając na uwadze stanowisko (co prawda bez uzasadnienia) Lubuskiego Urzędu Skarbowego zawarte w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10 styczna 2004 roku (I-3/423/1/CHR/04) właściwe wydaje się być zaliczanie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości z chwilą ich faktycznego poniesienia.

Dawid Marek

Roedl&Partner
Dowiedz się więcej na temat: CIT | opłaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »