Co nowy Sejm musi uchwalić

Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan, nowy Sejm powinien szybko zająć się m.in. zmianą ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, regulacjami dotyczącymi zawieszenia działalności gospodarczej i nową ustawą akcyzową.

Według Polskiej Konfederacji Pracodawców  Prywatnych (PKPP) Lewiatan, nowy Sejm powinien szybko zająć się  m.in. zmianą ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym,  regulacjami dotyczącymi zawieszenia działalności gospodarczej i  nową ustawą akcyzową.

Eksperci PKPP Lewiatan wymienili na dzisiejszej konferencji prasowej najbardziej oczekiwane zmiany legislacyjne, których Sejm tej kadencji nie zdążył uchwalić.

Według Magdaleny Garbacz, nowa ustawa akcyzowa jest konieczna, by m.in. dostosować opodatkowanie energii do wymogów UE, na co Polska miała okres przejściowy do 1 stycznia 2006 roku. Chodzi nie o wysokość podatku, ale o zmiany w systemie jego poboru. Resort finansów przygotował projekt ustawy w tym zakresie, ale nie wpłynął on do Sejmu.

Lewiatan chce też ustanowienia jednoznacznych przepisów, zgodnie z którymi przedsiębiorcy mogliby czasowo zawieszać działalność gospodarczą, bez płacenia w tym okresie składki na ZUS.

Reklama

Grzegorz Wlazło, społeczny rzecznik przedsiębiorców powołany przez PKPP Lewiatan, wyjaśniał na konferencji, że chociaż w obecnie obowiązującym prawie nie ma zakazu zawieszania działalności gospodarczej, administracja ustanowiła ten zakaz poprzez interpretację tych przepisów.

Przedsiębiorcy chcą też zmiany ustawy o partnerstwie publiczno prywatnym (PPP), czyli o współpracy podmiotu publicznego i partnera prywatnego, która ma służyć realizacji zadania publicznego, jak np. budowa drogi. Jak wyjaśniała Garbacz, obecna ustawa o PPP nie funkcjonuje, ponieważ zbyt skomplikowane procedury nie pozwalają na realizację projektów. Resort gospodarki przygotował projekt ustawy, ale nie trafił on do Sejmu.

PKPP Lewiatan domaga się też m.in. uregulowania kwestii kontroli w przedsiębiorstwach, by nie były one sprzeczne z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej.

Garbacz odniosła się także do niedawnej wypowiedzi marszałka Sejmu Ludwika Dorna, który zaproponował stworzenie tzw. testamentu ustawodawczego. Znalazłyby się w nim projekty ustaw ważnych społecznie, które mają być przekazanie Sejmowi nowej kadencji.

- Niewiele jest ustaw, które należałoby kontynuować. Mało było inicjatyw korzystnych i popieranych przez przedsiębiorców - powiedziała Garbacz.

Wyjaśniała, że przedsiębiorcy cieszą się natomiast z nieuchwalenia przez Sejm niektórych ustaw, np. projektu ustawy o rzemiośle, która - ich zdaniem - prowadziłaby do ograniczenia działalności gospodarczej dla rzemieślników. Projekt przewidywał m.in. obowiązek posiadania przez rzemieślników certyfikatów. Weryfikacją ich kwalifikacji miałby być płatny egzamin przeprowadzany przez izby rzemieślnicze, zrzeszone w Związku Rzemiosła Polskiego.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: lewiatan | przedsiębiorcy | Sejm RP | uchwalono
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »