Co ożywi budownictwo?

Jak podał GUS, w okresie od stycznia do końca czerwca 2005 r. oddano w Polsce do użytku 47.931nowych mieszkań (po maju 41.171), co oznacza, że ich liczba spadła o 2.298 (4,6%) w relacji do analogicznego okresu ubiegłego roku (po maju spadek o 5,6%).

W samym czerwcu liczba nowo oddanych lokali wyniosła 6.760 (wobec 7.446 w maju), co oznacza spadek o 9,8% w relacji do poprzedniego miesiąca, lecz wzrost o 2,4%. w porównaniu do czerwca 2004 r.

Czerwcowe dane pozwalają oceniać procesy zachodzące w sferze budownictwa mieszkaniowego bez zaburzeń wynikających ze statystycznego efektu wysokiej bazy, który wystąpił w 2004 roku w miesiącach poprzedzających przystąpienie Polski do UE. Wówczas ze względu na związaną z nim podwyżką stawki VAT na materiały budowlane przyśpieszono prace wykończeniowe i liczba mieszkań oddanych do użytkowania wyraźnie wzrosła. W czerwcu br. podobnie jak w maju br. liczba oddanych mieszkań była większa niż przed rokiem co umacnia przekonanie o stopniowej poprawie sytuacji w budownictwie mieszkaniowym, choć liczba mieszkań oddanych do użytku w całym 2005 r. może być nieznacznie niższa niż w zeszłym roku.

Reklama

Szanse na zwiększenie liczby mieszkań oddawanych do użytku stwarza przyjęta ostatnio przez Sejm ustawa o rekompensacie za wzrost podatku VAT z 7 do 22 procent dla osób, które po 1 maja 2004 roku zainwestowały w remont mieszkania lub budowę domu (ustawę musi jeszcze przyjąć Senat i zaakceptować Prezydent). Choć ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku i dopiero po tej dacie będzie można ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków, to pozytywnych efektów ustawy można spodziewać się znacznie szybciej. Z chwilą zakończenia procesu legislacyjnego będzie bowiem wiadomo, że obecnie ponoszone wydatki na materiały budowlane będą zawierały zmniejszoną efektywną stawkę podatku VAT, co przyczyni się do stymulowania popytu w budownictwie. Ministerstwo Finansów szacuje, że z rekompensat skorzystać może nawet 10 milionów osób, a każda z nich będzie mogła odzyskać nawet 20 tysięcy złotych.

Stopy pomogą? Stopniowemu ożywieniu w budownictwie mieszkaniowym powinny służyć również obniżki stóp procentowych NBP, zarówno te już dokonane od początku roku i jak i te oczekiwane w najbliższych miesiącach. Tegoroczne obniżki stopy referencyjnej z spowodowały jej spadek z 6,5% do 5%. Po opublikowanych w czwartek danych o inflacji, jest zasadne prognozowanie dalszego spadku stóp procentowych do 4,5%. Niższe stopy procentowe mają znaczenie dla kosztów odsetkowych dla kredytów mieszkaniowych. Koszt obsługi przykładowego kredytu o wartości 150 tys. zł wziętego na 25 lat zmniejszy się o ponad 170 zł miesięcznie.

Oczywiście w przypadku obu tych zmian, ze względu na długi okres procesu budowlanego ich efekty będą widoczne nie wcześniej niż za rok.

Dariusz Winek

analityk BGŻ S.A.

BGŻ SA
Dowiedz się więcej na temat: VAT | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »