Co się dzieje z polskimi firmami? Spada rentowność, rośnie pesymizm
Polskie firmy czarno widzą przyszłość, i nic dziwnego - w III kwartale br. zanotowały one spory spadek rentowności, a marże nadal są pod ogromną presją - piszą ekonomiści banku PKO BP. Najgorsza sytuacja panuje w przemyśle, gdzie - w zależności od branży - przedsiębiorcy mierzą się ze spadkiem przychodów o co najmniej 10 proc. w ujęciu rocznym. Czy 2025 rok przyniesie wyczekiwaną poprawę koniunktury?
Ekonomiści PKO BP wzięli pod lupę nastroje w polskich firmach. Te, jak piszą w publikacji "Kwartalnik Branżowy", są wręcz "minorowe". Powodem jest duży spadek rentowności w III kwartale br. i utrzymująca się presja na marże przedsiębiorstw.
Według PKO BP, w okresie lipiec-wrzesień 2024 rentowność sprzedaży netto (wskaźnik ROS) w polskich firmach wyniosła 3,1 proc. wobec 4,1 proc. w analogicznym okresie roku poprzedniego i wobec pięcioletniej średniej kwartalnej na poziomie 4,7 proc. Wśród działów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności, będąca pogrupowaniem rodzajów działalności gospodarczej) aż 54 proc. zanotowało ujemną roczną dynamikę wskaźnika ROS. To wprawdzie lepiej niż w "dołku", który wystąpił w 1 kw. 2024 r. (64 proc. branż z ujemną dynamiką), ale odsetek i tak pozostaje duży.
Jak piszą ekonomiści, "najniższą rentowność sprzedaży netto (-9,8 proc.) odnotował ponownie transport kolejowy towarów. Na minusie była również rentowność w przemyśle metalurgicznym i odzieżowym".
Na drugim biegunie jest przemysł farmaceutyczny, który osiągnął w III kw. najwyższą rentowność na poziomie 27,4 proc. "Dobrze radzi sobie również branża HoReCa (hotelarstwo i gastronomia - red.)" - zauważają autorzy analizy. Średnio rentowność przetwórstwa przemysłowego wyniosła 3,0 proc. w III kwartale, spadając o 0,1 punktu proc. rok do roku.
Nie zmienia to faktu, że - jak piszą ekonomiści PKO BP - "nastroje w krajowych firmach są minorowe". W ciągu IV kwartału 2024 r. pogorszyły się ich oczekiwania co do najbliższej przyszłości. Najtrudniejsze okoliczności występują w branżach przemysłowych, z których wiele nie tylko boryka się z trwałym spadkiem rentowności poniżej historycznych średnich, ale też notuje spadki przychodów w ujęciu rok do roku.
W III kw. wśród dużych branż przychody niższe co najmniej o 10 proc. w relacji rocznej zaraportowały energetyka, produkcja urządzeń elektrycznych, przemysł odzieżowy i transport kolejowy towarów. Spadek przychodów o co najmniej 2 proc. odnotowały zaś naprawa i instalacja urządzeń, przemysł motoryzacyjny, maszynowy, metalurgiczny, tekstylny oraz wyrobów z metali, tworzyw sztucznych i drewna.