Reklama

Co to jest faktura VAT MP?

Faktura VAT - MP towarzyszy uproszczonej formie rozliczania podatku od towarów i usług przez podatników określanych mianem małych podatników. Wynika to z wykazywanych przez nich stosunkowo niskich obrotów rocznych. Faktura ta oraz sposób jej rozliczania jest dość specyficzny, wymaga bowiem spełnienia kilku niezbędnych warunków.

Faktura VAT-MP to przewidziana przepisami prawa podatkowego forma dokumentu przeznaczona dla małych podatników. Mały podatnik zgodnie z przepisami ustawy o VAT to polski podatnik:

Reklama

" u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro,

" prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro.

Należy pamiętać, że przeliczenie kwot wyrażonych w euro dokonywane jest według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego. Przeliczenia tego dokonuje się w zaokrągleniu do 1000 zł.

Metoda kasowa, jest przywilejem zarezerwowanym dla małych podatników

Podatnik VAT powinien pamiętać, że jeżeli spełnia przewidziany w ustawie warunek co do stosunkowo niskiego obrotu rocznego, przysługuje mu prawo do rozliczenia VAT zgodnie z metodą kasową. Metoda ta polega na odprowadzeniu VAT dopiero po uzyskaniu zapłaty od kontrahenta jednakże nie później niż w ciągu 90 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Metoda ta dotyczy także odliczenia podatku naliczonego. Mały podatnik, który wybrał tę metodę może odliczyć VAT tylko wtedy gdy sam ureguluje należność względem sprzedającego.

Faktura VAT - MP i jej specyfika

Mali podatnicy, którzy zdecydowali się na zastosowanie kasowej metody rozliczenia podatku VAT muszą pamiętać, że obowiązkiem ich jest wystawianie specyficznych faktur. Są to faktury VAT-MP. Faktury te muszą, poza niezbędnymi elementami dotyczącymi zwykłych faktur, zawierać jeszcze dodatkowo:

* nazwę "FAKTURA VAT-MP" zamiast "FAKTURA VAT",

* termin płatności należności.

Charakterystyczne oznaczenie faktury jako "Faktura VAT - MP" wynika ze specyficznych zasad odliczania podatku naliczonego z nich wynikającego. Ponadto jest ono niezbędne również w przypadku wystawienia przez małego podatnika faktury potwierdzającej otrzymanie części lub całości zapłaty przed wydaniem towaru lub wykonaniem zleconej usługi.

Faktura VAT-MP rodzi określone konsekwencje po stronie otrzymującego taką fakturę. Zgodnie z przepisami, w przypadku nabycia towarów lub usług udokumentowanych fakturą VAT-MP wystawioną przez małego podatnika, który rozlicza się metodą kasową, podatek VAT wynikający z takiej faktury można odliczyć w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik:

* uregulował część należności na rzecz małego podatnika,

* uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika,

* przypada 90 dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi,

w przypadkach innych niż określone powyżej.

Adam Bujalski, księgowy Tax Care

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Dowiedz się więcej na temat: faktura | mały podatnik | VAT | co to?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »