Cyberprzestępczość: Uwaga na fałszywe faktury
Czasem trudno rozpoznać, czy mail, który otrzymujemy jest neutralny, czy może niesie z sobą zagrożenia. Cyberprzestępcy coraz częściej starają się dopasować swoje wiadomości to tych, które zazwyczaj odbieramy. Tak było w przypadku ostatnich ataków. Hakerzy przesyłali do pracowników firm wiadomości przypominające faktury czy potwierdzenia od firm kurierskich.
- Jeżeli księgowa otrzymuje maila z fakturą, osoba zajmująca się logistyką potwierdzenie o otrzymaniu przesyłki - nie wzbudza to wątpliwości. Jest to elementem ich codziennej pracy - mówi Michał Jarski, dyrektor regionalny ds. sprzedaży w Trend Micro.
Niestety cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać takie sytuacje i pod pozorem zwykłego maila z np. fakturą może kryć się coś więcej. - Wystarczy wówczas otworzyć załącznik, nacisnąć na link - wtedy uruchamiany był proces, który szyfrował wszystkie dane na dysku. Gdy program zakończył działanie, wysyłane było żądanie o wypłacenie okupu za odszyfrowanie informacji - dodaje Michał Jarski. - Okup to jednak tylko firma szantażu. Po jego zapłaceniu nie odzyskamy danych.
Co w takiej sytuacji można zrobić? Najlepiej próbować odzyskać dane z kopii zapasowej. Jeżeli natomiast widzimy, że ktoś zaatakował nasz komputer, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wyłączyć urządzenie i oddać do sprawdzenia specjalistom.