Częściowe dofinansowanie z prawem do odliczenia

Podatnicy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za kolonie w części, za które została od pracowników pobrana należność i na którą zostały wystawione faktury VAT.

Podatnicy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za kolonie w części, za które została od pracowników pobrana należność i na którą zostały wystawione faktury VAT.

Takie stanowisko w przedmiotowej sprawie zajął dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie w odpowiedzi na zapytanie podatnika dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego przy świadczeniu usługi, która w części jest odpłatna (finansowana przez samych pracowników), a w części nieodpłatna, gdyż ją pokrywa dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (sygn. IS.IX./3-443/143/05 ).

Dyrektor Izby wskazał, iż zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów ustawy o VAT jako odpłatne świadczenie usług traktuje się nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części. Natomiast na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wydatków na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Jednocześnie obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyłączeniem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Reklama

Powyższe oznacza - jak wskazuje organ podatkowy - iż odpłatne świadczenie na rzecz pracownika stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu, przy czym podstawę opodatkowania stanowi wyłącznie kwota otrzymana od pracownika - odbiorcy usługi. Prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur stwierdzających zakup tego typu usług będzie przysługiwało w takiej części w jakiej dotyczy sprzedaży opodatkowanej w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W swoim piśmie dyrektor zwraca również uwagę na przepisy ustawy o VAT dotyczące szczególnych zasad opodatkowania usług turystyki. W takim wypadku bowiem podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przez marżę rozumie się różnicę miedzy kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie. W przypadku, gdy odsprzedaż na rzecz pracowników dokonana zostanie po cenie nie wyższej niż cena zakupu, marża, a zatem i podstawa opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie wystąpi.

W opinii organu podatkowego należy również pamiętać, iż podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty. Natomiast świadczenie usługi finansowanej w części z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych uznać natomiast należy za nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w stosunku do których nie przysługiwało jednostce prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku należnego z faktur dokumentujących ich nabycie, co w konsekwencji powoduje, iż nie podlegają one opodatkowaniu w tej części.

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: faktura | odliczenia | dofinansowanie | VAT | świadczenie | korzyści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »