Czołowy producent stali w Niemczech planuje zwolnienia. "Trudne warunki rynkowe"

Największy niemiecki producent stali planuje zmniejszyć zatrudnienie i produkcję w swoim kluczowym zakładzie w Duisburg na zachodzie Niemiec. Thyssenkrupp Steel tłumaczy tę decyzję trudnymi warunkami rynkowymi.

Po czwartkowym posiedzeniu zarząd spółki Thyssenkrupp Steel poinformował, że produkcja stali spadnie we wszystkich zakładach z 11,5 mln ton rocznie do 9-9,5 mln ton, co oznacza konieczność zwiększenia rentowności i zwolnienia na produkcji

Czołowy producent stali szykuje zwolnienia

Spółka na razie nie podjęła decyzji o liczbie stanowisk, które będą podlegać redukcji. Wskazuje jednak na główne przyczyny zwolnień na produkcji. To przede wszystkim "słabość niemieckiej gospodarki, rosnące koszty energii i rosnący import stali z Azji wymusiły restrukturyzację", tłumaczy zarząd spółki cytowany przez AFP. 

Reklama

Obecnie Thyssenkrupp Steel zatrudnia ok. 27 tys. osób, w tym 13 tys. w samym zakładzie w Duisburg. To właśnie tej fabryki ma dotyczyć redukcja zatrudnienia, choć wcześniej firma zawarła porozumienie z tutejszymi związkami, które gwarantowało poziom zatrudnienia do marca 2026 roku. 

Niemiecka firma walczy o rentowność

Firma zapewnia, że jej nadrzędnym celem jest "dalsze zapobieganie utracie miejsc pracy ze względów ekonomicznych". Jednocześnie konieczne ma być zwiększenie rentowności i zagwarantowanie przyszłości funkcjonowania zakładu w zachodnich Niemczech. 

Thyssenkrupp w Duisburgu chce przede wszystkim zwiększyć produkcję stali o niższej emisji dwutlenku węgla, spełniając w ten sposób bardziej rygorystyczne wymogi środowiskowe w tym regionie. Tylko w 2023 roku zakład otrzymał 1,45 mld euro pomocy ze strony państwa na przejście na "czystą" stal. 

AFP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | stal | fabryka | zwolnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »