Reklama

Czy koszty używania samochodu są kosztem podatkowym, jeżeli działalność jest prowadzona w miejscu zamieszkania?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą (podatnik PIT) ponosi opłaty za wynajem miejsca parkingowego dla samochodu będącego środkiem trwałym. Miejsce parkingowe znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania podatnika. Czy opłaty za wynajem tego miejsca może on ujmować w koszty podatkowe? Czy do takich kosztów może zaliczać także wydatki związane z używaniem tego samochodu oraz dokonywane od jego wartości początkowej odpisy amortyzacyjne? Wątpliwości biorą się stąd, że działalność jest prowadzona w miejscu zamieszkania.

Opłaty za wynajem miejsca parkingowego, odpisy amortyzacyjne oraz koszty z tytułu używania samochodu stanowiącego środek trwały w firmie mogą być zaliczane do kosztów podatkowych. Okoliczność, że firma jest prowadzona w miejscu zamieszkania, nie stanowi przeszkody do takiej kwalifikacji kosztów.

Na podstawie art. 22a ust. 1 updof, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

Reklama

1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2) maszyny, urządzenia i środki transportu,

3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.

Jeżeli samochód, o którym mowa w pytaniu spełnia te przesłanki, to słusznie został uznany za środek trwały.

Fakt, że podatnik prowadzi firmę w miejscu zamieszkania, nie oznacza, że nie może w niej wykorzystywać samochodu, jeżeli istnieje taka potrzeba, podyktowana np. rodzajem wykonywanej działalności.

Składniki majątku zaliczone do środków trwałych podlegają amortyzacji, co wiąże się z naliczaniem odpisów amortyzacyjnych oraz, co do zasady, zaliczaniem ich do kosztów podatkowych. Również inne koszty związane z używaniem takich składników majątku (tu: samochodu) mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, o ile spełniają przesłanki z art. 22 ust. 1 updof, tzn. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof. Jeżeli więc ponoszone wydatki z tytułu wykorzystywania samochodu na potrzeby firmy spełniają te warunki, to są kosztem podatkowym w firmie.

Na takich samych zasadach należy zaliczać do kosztów opłatę za wynajem miejsca parkingowego. To podatnik decyduje, gdzie będzie parkował samochód (składnik majątku firmy). W sytuacji, o której mowa w pytaniu jest on parkowany w pobliżu miejsca zamieszkania podatnika. Jest to w pełni uzasadnione, gdyż siedziba firmy mieści się w miejscu zamieszkania podatnika. Nieracjonalnym byłoby w tych okolicznościach wyznaczenie innego miejsca parkowania.


Przegląd Podatku Dochodowego Nr 19 z dnia 2014-10-01

GOFIN podpowiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »