Reklama

Czy odsetki od kredytu na mieszkanie, w którym działa firma, są kosztem podatkowym?

Bardzo często przedsiębiorcy wykorzystują mieszkania lub ich części na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że mają oni prawo powiększyć koszty uzyskania przychodu o ewentualne odsetki od kredytu zaciągniętego na kupno takiego mieszkania. Muszą jednak spełnić kilka warunków.

Zgodnie z ustawą o PIT, koszty uzyskania przychodu to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wyobraźmy sobie sytuację, że przedsiębiorca zaciągnął kredyt na mieszkanie, w którym prowadzi działalność gospodarczą. Koszty spłaty tego kredytu są bez wątpienia ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. Nasuwa się więc pytanie, czy nie są one wymienione w art. 23 ustawy o PIT. Regulacje dotyczące spłaty kredytu i odsetek są zawarte w ust. 1 pkt 8 tego artykułu.

Reklama

Zgodnie z tym przepisem jako kosztu uzyskania przychodów nie traktuje się wydatków poniesionych na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Tak więc wspomniany przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć w ciężar kosztów odsetki płacone od kredytu. Jednak powinien on pamiętać o kilku warunkach, które muszą zostać spełnione, by odsetki te można było zaliczyć do kosztów.

Odsetki muszą być zapłacone

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT, KUP nie stanowią naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek i kredytów. Zatem aby przedsiębiorca mógł zaliczyć odsetki w ciężar kosztów, musi je najpierw zapłacić. Ponadto nie mogą być zaliczone do kosztów odsetki, które uprzednio zwiększyły koszty inwestycji w okresie jej realizacji.

Kredyt w celu uzyskania przychodu

Nie ma znaczenia, czy osoba fizyczna zaciąga kredyt mieszkaniowy jako przedsiębiorca, czy jako podmiot prywatny. Kluczową rolę odgrywa cel, czyli zakup mieszkania. Jeżeli jednak tylko część mieszkania będzie wykorzystywana na prowadzenie działalności gospodarczej, zaliczeniu do kosztów będą podlegały odsetki tylko od wartości kredytu przypadającego na tę część mieszkania.

Mieszkanie w ewidencji środków trwałych

Odsetki od kredytu mieszkaniowego będą mogły być zaliczane do KUP dopiero po wprowadzeniu mieszkania do ewidencji środków trwałych. Takie stanowisko potwierdzone jest w interpretacji wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, który stwierdził, że odsetki od kredytu naliczone i zapłacone po dniu wprowadzenia mieszkania do ewidencji środków trwałych, będą mogły być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. (ILPB1/415-347/08-2/AA).

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą w mieszkaniach możliwość zaliczenia odsetek od kredytu na ich zakup do KUP jest istotnym udogodnieniem. W niektórych przypadkach pozwala to na znaczne obniżenie podstawy opodatkowania i zredukowanie wysokości należnego podatku.

Adam Bujalski, księgowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »